Bažant obecný: Elegantní krasavec na vaší zahradě
Bažant na zahradě: Návštěvník, nebo obyvatel?
Bažant obecný, pták s nádherným šatem, je v Česku běžným druhem. Jeho kohoutí kokrhání je známé z polí a luk, ale čím dál častěji ho slýcháme i z blízkosti lidských obydlí. Bažanti se stávají stále častějšími návštěvníky zahrad, kde hledají potravu a klid. Co je k tomu vede? Důvodů je hned několik. Ubývání přirozeného prostředí vlivem intenzivního zemědělství bažanty nutí hledat nové zdroje potravy a úkrytů. Zahrady s hustými keři, stromy a živými ploty jim poskytují ideální podmínky. Navíc, lidé často bažanty přikrmují, ať už vědomě, nebo nechtěně, když jim na zahradě zbudou zbytky jídla. Bažant obecný je všežravec, nepohrdne semínky, bobulemi, hmyzem ani drobnými živočichy. Přestože se bažant na zahradě může zdát jako milý host, je potřeba si uvědomit, že je to stále divoké zvíře. Jeho přítomnost může mít i stinné stránky. Bažanti rádi hrabou v záhonech a mohou tak poškodit úrodu. Mohou také přenášet některé choroby, které jsou nebezpečné pro drůbež.
Potrava pro bažanty: Co jim chutná?
Bažant obecný (Phasianus colchicus), náš největší hrabavý pták, je známý svou pestrobarevností a plachostí. Jeho jídelníček je stejně rozmanitý jako jeho vzhled. V přírodě se bažanti živí převážně rostlinnou stravou. S chutí si pochutnají na semenech, obilí, zelených rostlinách, pupenech a plodech. Oblíbenou pochoutkou jsou pro ně například semena plevelů, kukuřice, pšenice a ječmene. Během jara a léta, kdy je hojnost hmyzu, se bažanti zaměřují i na živočišnou stravu. Nepohrdnou brouky, červy, housenkami a dalšími bezobratlými živočichy. Tato živočišná složka potravy je důležitá zejména pro růst a vývoj mláďat. V zimním období, kdy je potravy nedostatek, se bažanti stahují do blízkosti lidských obydlí, kde hledají potravu na polích a v krmítkách. V tomto období jim můžeme pomoci přečkat zimu přikrmováním pšenicí, kukuřicí, slunečnicí a dalšími zrninami. Důležité je dbát na to, aby potrava byla kvalitní a nezávadná.
Bezpečný prostor: Jak chránit bažanty?
Bažant obecný, náš největší hrabavý pták, je v české krajině stále častějším úkazem. Jeho krása a elegance jsou nepřehlédnutelné. Bohužel, bažanti čelí mnoha hrozbám. Intenzivní zemědělství s používáním pesticidů jim bere přirozenou potravu a hnízdní možnosti. Predátoři, jako jsou lišky, kuny nebo draví ptáci, představují další riziko, zvláště pro mláďata. Co tedy můžeme dělat pro jejich ochranu?
Důležitá je pestrá krajina s dostatkem remízků, křovin a mezí, kde bažanti nacházejí úkryt a potravu. Podporujme šetrné zemědělské postupy a omezme používání chemie. V zimě můžeme bažantům přilepšit přikrmováním. Vhodným krmivem je pšenice, kukuřice nebo slunečnice. Pamatujme, že bažanti jsou plaší ptáci. Při setkání s nimi zachovejme klid a dopřejme jim dostatek prostoru. Jen tak si budeme moci i nadále užívat jejich přítomnosti v naší přírodě.
Bažant obecný, král našich lesů, s peřím hrajícím všemi barvami, je pastvou pro oči i duši.
Horymír Kocián
Soužití s lidmi: Pravidla pro harmonii
Bažant obecný, původem z Asie, se v České republice zabydlel natolik, že je dnes běžnou součástí naší krajiny. Jeho krása a elegance fascinují, ale soužití s ním může přinášet i výzvy. Pták se stává nevítaným hostem na zahradách, kde s chutí hoduje na úrodě. Jak tedy najít rovnováhu mezi obdivem k tomuto opeřenci a ochranou vlastních zájmů?
Základem je prevence. Vysoké ploty zabrání bažantovi v přístupu na pozemek. Síťovina ochrání záhony s jahodami a zeleninou. Důležité je i správné uskladnění krmiva pro domácí zvířata, aby se nestalo lákadlem pro hladové bažanty. Pokud se bažant na zahradě již usadil, pomůže jeho plašení. Použít lze například pohyblivé plašiče, spreje s pachem predátorů nebo hlasité zvuky. Důležité je však pamatovat na to, že bažant je chráněný živočich a jeho odchyt či usmrcení je zakázáno.
Spolupráce s myslivci je v případě problémů s bažanty na místě. Myslivecké sdružení může poradit s vhodnými metodami plašení a v odůvodněných případech může provést i regulaci populace. Pamatujme, že soužití s přírodou vyžaduje kompromisy a respekt k živočichům, kteří s námi sdílejí životní prostor.
Bažantí slepice s kuřaty: Roztomilý pohled
Bažant obecný (Phasianus colchicus), tenhle krasavec s pestrým peřím, je v naší krajině nepřehlédnutelný. A co teprve, když se objeví s celou svou rodinkou! Sledovat bažantí slepici, jak vodí svá kuřátka, je opravdu roztomilý pohled. Malí bažantíci, ti drobečci s jemným chmýřím, se drží své maminky jako klíšťata. Neustále pobíhají kolem, zobou semínka a hmyz a snaží se napodobovat každý její pohyb. Bažantí slepice je pečlivá matka a na svá kuřátka bedlivě dohlíží. Chrání je před nebezpečím a učí je všemu, co budou v životě potřebovat. Je fascinující pozorovat, jak rychle se malí bažanti učí a rostou. Zanedlouho z nich budou samostatní ptáci, připraveni čelit všem nástrahám života v přírodě. Až příště uvidíte bažantí slepici s kuřaty, zastavte se na chvíli a užijte si ten krásný pohled. Je to připomínka síly mateřství a zázraku života, který se odehrává všude kolem nás.
Tipy pro pozorování: Užijte si podívanou
Bažant obecný, s jeho nádherným opeřením a elegantním pohybem, je pastvou pro oči. Abyste si jeho pozorování užili co nejvíce, vydejte se do přírody brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy jsou bažanti nejaktivnější. Vyhledávejte otevřené krajiny s remízky, polní cesty a okraje lesů, kde bažanti hledají potravu. Buďte trpěliví a tiší, pohybujte se pomalu a opatrně, abyste bažanty nevyplašili. Dalekohled vám umožní si prohlédnout detaily jejich zbarvení a chování z bezpečné vzdálenosti.
Vlastnost | Bažant obecný | Holub domácí |
---|---|---|
Velikost | Až 90 cm (samci), samice menší | Kolem 30 cm |
Váha | 0,9 - 1,5 kg | Kolem 0.3 kg |
Zbarvení | Samci pestří, samice nenápadně hnědé | Různé, často šedé s tmavými pruhy na křídlech |
Potrava | Semena, plody, hmyz | Semena, zrní |
Ptáci obecně jsou fascinující stvoření a jejich pozorování je obohacující zážitek. Naučte se poznávat různé druhy podle vzhledu, zpěvu a chování. Pořiďte si atlas ptáků, který vám s identifikací pomůže. Sledujte ptáky v jejich přirozeném prostředí, všímejte si, jak se chovají, čím se živí a jak interagují s okolím. Pozorování ptáků je skvělý způsob, jak se uvolnit, zrelaxovat a zároveň se něco nového naučit o přírodě kolem nás.
Bažant obecný: Pestrý svět opeřence
Bažant obecný, vědeckým jménem Phasianus colchicus, je pták, který v nás evokuje pestrou paletu barev a eleganci. Jeho peří, zdobené pestrými odstíny hnědé, zelené, modré a červené, je pastvou pro oči. Samice jsou oproti samečkům spíše nenápadné, s hnědým kropenatým peřím, které jim slouží jako skvělá kamufláž při hnízdění. Bažant obecný je poměrně velký pták, samec může dorůst až 90 cm. Jeho domovem je původně Asie, ale byl úspěšně introdukován do mnoha částí světa, včetně Evropy a Severní Ameriky. V České republice je bažant obecný hojně rozšířeným druhem a setkat se s ním můžeme v zemědělské krajině, na polích, loukách i v blízkosti lidských sídel. Živí se převážně rostlinnou stravou, semeny, bobulemi a zelenými částmi rostlin, ale nepohrdne ani hmyzem, červy a drobnými bezobratlými živočichy. Bažant obecný je společenský pták, žije v hejnech, která se mimo období rozmnožování dělí na samčí a samičí skupiny. Jeho charakteristický hlas, kokrhání, je slyšet zejména na jaře, v době toku.
Publikováno: 11. 09. 2024
Kategorie: zahrada