Hortenzie - královna zahrady: vše, co potřebujete vědět o pěstování a péči o tuto krásnou květinu.

Hydrangea

Úvod do hydrangeí

Hydrangea, neboli hortenzie, jsou zahradní rostliny s velkými květy ve tvaru klobouku, které se vyskytují v mnoha různých barvách. Tyto rostliny jsou oblíbené pro své krásné květy a schopnost přežít v různých klimatických podmínkách. V tomto úvodu se dozvíte více o historii hydrangeí, jejich použití a pěstování.

Historie hydrangeí

Historie hydrangeí

Hortenzie, častěji známá pod názvem hydrangea, je rostlina původem z Asie a Ameriky. Její krása a jedinečnost ji však brzy rozšířila po celém světě.

První zmínky o hortenziích pocházejí z 18. století, kdy byly dováženy do Evropy zejména z Japonska a Číny. Zpočátku se pěstovaly pouze v botanických zahradách jako exotické rostliny, ale brzy si získaly srdce mnoha milovníků květin.

V průběhu času se hybridizací a šlechtěním vyvinulo mnoho nových odrůd hydrangeí, které se liší barvou květů, velikostí a tvarem květenství. Tyto různorodé odrůdy jsou dnes oblíbenými květinami pro dekoraci zahrad a interiérů.

I přes to všechno si hydrangea zachovává svou historii a původ. Ať už jsou květiny vaší volby bílé nebo modré, nenacházet v nich kus historie je téměř nemožné.

Popis hydrangeí

Popis hydrangeí

Hydrangea, česky hortenzie, je okrasná dřevina z čeledi hortenziovitých. Tato rostlina se vyskytuje převážně jako keř a může dorůst až do výšky 2–3 metrů. Květy hydrangeí jsou velmi nápadné a vonné, mají mnoho barevných variant, například bílé, růžové nebo modré. Nejznámější jsou určitě bílé květy s velkými okvětními lístky.

Hydrangea preferuje polostinná nebo stinná stanoviště a vlhkou půdu. Vhodným místem pro tuto rostlinu jsou proto například lesní okraje, parky nebo zahrady s dostatkem stínících stromů. Pokud chcete vypěstovat krásné kvetoucí hydrangey i na své zahradě, dejte pozor na správnou péči – pravidelné zalévání a hnojení jsou klíčové!

Druhy hydrangeí

Druhy hydrangeí

Existuje mnoho druhů hortenzií, které se liší velikostí, tvarem květů a barvou. Některé z nejznámějších druhů jsou:

1. Hortenzie klasická (Hydrangea macrophylla) - velké kulovité květy vyrůstající na koncích stonků a listech s výrazným zubatým okrajem.

2. Hortenzie křovitá (Hydrangea arborescens) - kulovité květy vyrůstající ze stonku přímého keře s oválnými listy.

3. Hortenzie plošníkatá (Hydrangea paniculata) - konické květenství složené z mnoha drobných květů, které se postupně mění z bílé na růžovou a nakonec na hlubokou purpurovou.

4. Hortenzie dřevitá (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) - pnoucí rostlina, která si oporu najde i na stromech a má malé bílé květy.

5. Hortenzie širokolistá (Hydrangea quercifolia) - okrouhlé květenství se střapcem ze žlutých kvetin s dlouhými tyčinkami a listy ve tvaru dubových lístků.

Každý z těchto druhů hydrangeí má své specifické vlastnosti a unikátní krásu, kterou může poskytnout do vaší zahrady.

Pěstování hydrangeí

Pěstování hydrangeí může být skvělým zážitkem pro každého milovníka květin. Tyto impozantní rostliny se snadno pěstují a krásně ozdobí jakoukoli zahradu. Pokud chcete vyniknout s neobvyklými odrůdami, nebo si prostě užít krásné, jemné květiny, hydrangea je skvělou volbou pro váš domov i zahradu. Následující tipy a rady pomohou zajistit, že vaše hydrangey budou růst zdravé a silné, aby vám poskytly úchvatné květiny po celé sezóny.

Zálivka a hnojení hydrangeí

Zálivka a hnojení hydrangeí

Pokud chcete mít své hydrangey krásné a zdravé, je nezbytné dbát na pravidelnou zálivku a vhodné hnojení. V tomto článku se dozvíte, jak správně zalévat své hydrangey a jaký typ hnojiva použít pro optimální růst a kvetení. Navíc vám poskytnu několik užitečných tipů, které vám pomohou udržet vaše hydrangey v perfektním stavu po celou sezónu.

Péče o hydrangeí

Péče o hydrangeí je klíčová pro zajištění krásného a zdravého rostlinného prvku ve Vaší zahradě. Hortenzie jsou citlivé rostliny, které potřebují správnou péči v závislosti na daném druhu a vašich klimatických podmínkách. V této příručce se dozvíte, jak vytvořit ideální půdní prostředí, optimální množství slunce a vody a co dělat, pokud se objeví problémy s chorobami nebo škůdci. Následující tipy pomohou zajistit krásné květy vašich hortenzií po celou sezónu.

Choroby a škůdci hydrangeí

Choroby a škůdci hydrangeí jsou nemocemi, které mohou vážně poškodit krásné květy těchto rostlin. Je důležité být obezřetný a včasně reagovat na příznaky chorob a škůdců. Mezi nejčastější choroby patří padlí, houbové infekce nebo vadnutí. Škůdce jako mšice, puklice nebo klínatka se živí rostlinnými šťávami a způsobují opadávání listů a zhoršení kwětování. Abyste si užili krásu hydrangeí co nejdéle, starajte se o své rostliny pečlivě a pravidelně je kontrolujte na přítomnost chorob a škůdců.

Použití hydrangeí v zahradě

Použití hydrangeí v zahradě

Hortenzie, která je známa jako hydrangea, je populární květina pro zahradníky díky svým krásným květům a schopnosti růst v různých klimatických podmínkách. Hydrangea se může použít jako samostatná rostlina nebo jako součást směsných záhonů. Tato rostlina má široké spektrum barev květů, takže si každý může najít tu svou oblíbenou variantu. Pokud chcete do vaší zahrady přidat něco zajímavého a estetického, pak by hortenzie mohla být tou správnou volbou pro váš zahradní projekt.

Závěr a doporučení pro pěstování hydrangeí

Závěr a doporučení pro pěstování hydrangeí:

Pěstování hydrangeí může být velmi snadné, ale vyžaduje správnou péči a údržbu. Pokud se rozhodnete pro tuto krásnou kvetoucí rostlinu, je důležité pamatovat na několik klíčových faktorů.

Prvním krokem je volba správného místa pro pěstování. Hydrangea vyžaduje dostatek slunečního svitu, ale zároveň potřebuje stín proti přímému slunci v období letních žáreli. Důležité je také zvolit vhodný typ půdy - hydrangea preferuje kyselou, dobře propustnou půdu bohatou na organickou hmotu.

Dalším faktorem je zalévání. V období sucha hydrangea potřebuje pravidelné zálivky, ale zase neprospívají jí přemokřené kořeny. Doporučujeme zalévat rostlinu pozvolna a hloubkově jednou až dvakrát týdně.

A konečně, vzhledem k tomu, že hydrangea kvete na loňských výhonech, je důležité provést řez. Ten by měl být proveden co nejdříve po odkvětu (nejpozději do konce srpna). Řezeme jen ty výhony, které vykvetly a ty, co vyrůstají z kořene nebo podnože. Výhony je vhodné zkrátit na třetinu.

S těmito doporučeními by měla vaše hydrangea kvést v plné kráse. Pokud budete pečlivě dbát na správnou péči, bude vás tato úchvatná rostlina potěšit svým nádherným kvetením každou sezónu.

Publikováno: 08. 06. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Antonie Zelinková

Tagy: hydrangea | hortenzie