Znáte nebezpečného hraboše polního? Zjistěte, jak se proti němu bránit v zahradě!

Hraboš Polní

Popis hraboše polního

Popis hraboše polního

Hraboš polní je menší hlodavec žijící především na polích a loukách. Je charakteristický svou krátkou srstí, hnědou barvou těla a bílým břichem. Má dlouhý ocas a velmi silné zuby, které mu umožňují snadno prohrabávat půdu.

Hraboši jsou obvykle aktivní v noci a živí se hlavně rostlinnou stravou - kořínky, semeny a listy. Mohou však také poškozovat zemědělské plodiny, což je důvodem k tomu, že jsou mnohdy považováni za škůdce.

Kromě toho jsou hraboši společenská zvířata a často si staví rozsáhlé hnízdní systémy pod zemí. Velmi rychle se mohou rozmnožovat a stát se tak problémem pro zemědělce i majitele pozemků.

Pokud tedy na svém pozemku objevíte stopy po hraboších nebo jste pozorovali jejich aktivity, měli byste přistoupit k řešení situace co nejdříve.

Výskyt hraboše polního v přírodě

Výskyt hraboše polního v přírodě

Hraboš polní je drobný hlodavec, který se vyskytuje téměř po celé Evropě. V České republice jej lze najít v otevřených krajinných biotopech, jako jsou louky, pastviny či okraje lesů. Hraboši žijí ve společenstvech a jejich nory se nacházejí pod zemí. Tento druh je velmi aktivní, zejména během svítání a soumraku.

Vzhledem k tomu, že hraboší populace může být občas velmi hojná, mohou působit problémy především na orné půdě a vinicích. Nicméně hraboši jsou také důležitou kořistí pro mnoho predátorů včetně sov, dravců nebo lasic.

V každém případě je důležité zachovat rovnováhu mezi populacemi hrabošů a těchto predátorů, aby se minimalizovaly škody způsobené na půdách zemědělských i lesních hospodářství.

Potrava a chování hraboše polního

Potrava a chování hraboše polního

Hraboš polní je malý hlodavec, který se vyskytuje převážně na loukách a polích. Jeho potravou jsou semena plevelů, kořínky a hlízy rostlin, ale také hmyz a měkkýši. Je aktivní především v noci, kdy se živí a shání si potravu.

Chování hraboše polního je velmi zajímavé. Tito drobní tvorové si staví podzemní hnízda složená z několika chodeb a komor. Hrabou je pomocí svých silných štětinatých tlapic a ostražitost je jejich největší zbraní proti predátorům.

Podle odborníků mají také schopnost orientace v prostoru i za tmy, což jim pomáhá najít cestu zpět do svých úkrytů. Pokud máte možnost pozorovat hraboše polního v přírodě, určitě to stojí za to – tento drobný hlodavec dokáže být velmi zajímavým objektem pro pozorování!

Vliv hraboše polního na zahradu a zemědělství

Hraboš polní je drobný hlodavec, který může mít vliv na zahradu i zemědělství. Jeho přítomnost lze poznat podle charakteristických otvorů v půdě, které jsou důsledkem jeho hloubení chodeb a nor. Tyto chodby mohou negativně ovlivnit kořenový systém rostlin a také zvyšovat pravděpodobnost vyplavení půdy.

Na druhé straně je hraboš polní součástí potravního řetězce v přírodě a také pomáhá rozkládat organický materiál v půdě. V zemědělství může být prospěšným pomocníkem při redukování škodlivých plevelů.

Celkově je tedy nutné brát v úvahu jak pozitivní, tak negativní aspekty přítomnosti hraboše polního a nalézt vhodné řešení pro udržení rovnováhy mezi jeho přirozenou funkcí v přírodě a ochranou plodin ve zahradách či na polích.

Ochrana před škodami způsobenými hrabošem polním

Hrabos polní je druh hlodavce, který může způsobit velké škody na polích a zahradách. Proto je důležité věnovat pozornost ochraně před ním. Existuje několik účinných metod, které pomohou minimalizovat riziko škod způsobených hrabošem polním. Mezi nejúčinnější patří použití pastí a hubic, instalace plotů a drátěných sítí, aplikace repelentů nebo vysazení rostlin s odstrašujícím účinkem. Dbejte na to, aby byly tyto metody aplikovány správně a v souladu se zákony o ochraně přírody. S prevencí proti škodám způsobeným hrabošem polním se vyplatí začít co nejdříve – tím snižujete pravděpodobnost vzniku problémů s touto potenciálně škodlivou zvířenou.

Možnosti hubení hraboše polního

Možnosti hubení hraboše polního

Hraboš polní je druh hlodavce, který může způsobovat větší škody ve zemědělství. Proto je důležité se mu včas a účinně bránit. Existuje několik možností, jak lze hraboše polního hubit.

Jednou z možností je použití různých druhů pastí nebo nástrah. Tyto přístroje lze umisťovat na místa, kde se hlodavec pohybuje nejčastěji a tak ho eliminovat. Další možností jsou pesticidy, které mohou být aplikovány do půdy nebo na povrch rostlin. Tyto postupy ale mohou mít vedlejší účinky na ekosystém.

Další variantou prevence proti hraboši je využití přirozených nepřátelů jako jsou kočky, lasice či sojky, kteří loví tahle zvířata a snižují jejich početnost. V neposlední řadě lze sáhnout i po mechanických metodách jako například orání pole nebo vykopávání chodeb.

Je tedy potřeba volit nejen efektivní metodu hubení hraboše polního, ale také být opatrný a kontrolovat ekologické dopady jednotlivých postupů.

Zajímavosti o hraboši polním

Pokud jste milovník přírody a máte rádi drobné hlodavce, rozhodně by vás mohl zaujmout hraboš polní. Tento malý živočich je poměrně běžným druhem žijícím v Evropě a Asii a má několik zajímavých vlastností.

Jednou z nich je jeho schopnost kopat velmi rychle. Hrabá si totiž podzemní chodby, kde si staví své hnízdo a ukládá zásoby potravy na zimu. V jedné sezóně dokáže vyhrabat tuny hlíny!

Další zajímavostí o hraboši polním je fakt, že se jedná o monogamního živočicha, což znamená, že si vybírá pouze jednoho partnera pro celý život. Navíc jsou schopni pomoci si navzájem s budováním hnízda i pečovat o mladé.

Mimo to patří hraboš polní k vynikajícím skokanům – dokáže totiž skočit až dva metry daleko! Jelikož se ale vyskytuje převážně na polích a loukách, mívá často problém s traktory a dalšími stroji používanými pro zemědělskou práci.

Pokud tedy chcete poznat více o této zajímavé drobné zvířeně, určitě zaměřte svou pozornost na hraboše polního a jeho způsob života.

Závěr: Jak si poradit s hrabošem polním v zahradě

Pokud máte problém s hrabošem polním v zahradě, nezoufejte. Existuje několik způsobů, jak se s ním vypořádat.

První možností je použití fyzických bariér, jako jsou ploty a ochranné sítě, které brání hraboši vstupovat do vaší zahrady. Další možností je instalování ultrazvukových repelentů, které vyzařují zvuky, jež nemají na hlodavce příznivý účinek.

Pokud preferujete organická řešení, můžete použít rostlinné odvary a esenciální oleje s odstrašujícím účinkem. Mezi tyto přípravky patří například odvar z pelyněku, čajovníku nebo máty peprné.

Zaměřit se můžete také na likvidaci hnízd a zajistit tak snadný odchod hraboše ze zahrady. Tuto metodu lze kombinovat s použitím různých nástrah pro chytání hlodavců.

Pamatujte si, že pro úspěšné řešení problému se hrabošem polním je důležité najít vhodnou kombinaci metod a trpělivost při jejich aplikaci.

Publikováno: 19. 04. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Antonie Zelinková

Tagy: hraboš polní | druh hlodavce