Žlutá záplava na zahradě? Zvolte nenáročný janovec metlatý!
Janovec metlatý: Slunná hvězda zahrady
Janovec metlatý, latinsky Genista scoparius, je okouzlující keř, který na jaře rozzáří vaši zahradu záplavou zářivě žlutých květů. Jeho krása a nenáročnost z něj dělají oblíbenou volbu pro zahradníky všech úrovní. Janovec patří do čeledi bobovitých, není tedy z čeledi hvězdnicovitých, kam patří například slunečnice. Přestože sdílí s některými hvězdnicovitými rostlinami zářivě žlutou barvu květů, liší se tvarem květu i celkovým vzhledem. Zatímco hvězdnicovité rostliny mají typicky květy s výrazným středem a okvětními lístky uspořádanými do kruhu, janovec má květy typické pro bobovité rostliny – tzv. motýlokvěty. Tyto květy se skládají z pěti korunních lístků, z nichž jeden je větší a vzpřímený (pavéza), dva boční jsou nazývány křídla a dva srostlé tvoří člunek. Janovec metlatý je nenáročný na pěstování a daří se mu na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou. Jeho odolnost vůči suchu z něj činí ideální volbu i do méně příznivých podmínek.
Pěstování: Nenáročná kráska pro každého
Janovec metlatý je nenáročný keř, který se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Má rád slunná stanoviště a propustnou půdu. Dobře snáší sucho a nevadí mu ani znečištěné ovzduší. Díky své odolnosti je ideální rostlinou do městských zahrad a parků. Jeho zářivě žluté květy, které se objevují od května do června, rozzáří každý kout.
Vlastnost | Janovec metlatý | Slunečnice roční |
---|---|---|
Čeleď | Hvězdnicovité (Asteraceae) | Hvězdnicovité (Asteraceae) |
Barva květu | Žlutá | Žlutá |
Rostliny z čeledi hvězdnicovitých jsou oblíbené pro svou pestrost a nenáročnost. Patří sem jak letničky, tak trvalky, a nalezneme mezi nimi druhy vhodné na slunce i do stínu. Většina z nich preferuje dobře propustnou, humózní půdu. Pravidelná zálivka a občasné přihnojení jim zajistí bohaté kvetení. Mezi nejznámější zástupce patří astra, slunečnice, kopretina, chryzantéma a mnoho dalších. Díky své rozmanitosti si v této čeledi vybere opravdu každý.
Množení: Řízkování pro bohatší porost
Janovec metlatý, s jeho zářivě žlutými květy, je pastvou pro oči, ale věděli jste, že ho můžete snadno rozmnožit pomocí řízků? Na začátku léta, kdy jsou větve ještě mladé a pružné, odstřihněte asi 10-15 cm dlouhý řízek. Odstraňte spodní listy a řez ponořte do stimulátoru růstu, abyste podpořili zakořenění. Řízky zasaďte do květináčů s propustnou zeminou a udržujte je vlhké a na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Do několika týdnů by měly řízky zakořenit a vy si tak můžete užívat krásu janovce i na dalších místech vaší zahrady.
Rostliny z čeledi hvězdnicovitých, kam patří například oblíbené astry nebo slunečnice, se dají také množit řízkováním. Na rozdíl od janovce se u nich řízky odebírají spíše na jaře nebo na podzim. Zvolte zdravý, asi 10 cm dlouhý výhon bez květů a odstraňte spodní listy. Řízky zasaďte do směsi rašeliny a písku a dopřejte jim dostatek vláhy. Pro udržení vlhkosti je vhodné přikrýt květináče igelitovým sáčkem nebo je umístit do minipařeniště. Jakmile řízky zakoření a začnou růst, můžete je přesadit do větších květináčů nebo na záhon.
Stanoviště: Slunce a propustná půda
Janovec metlatý miluje sluníčko a propustnou půdu. Na slunném stanovišti se mu bude dařit nejlépe, ale snese i mírný polostín. Co se týče půdy, důležitá je dobrá drenáž. Janovec nesnáší přemokření, proto je vhodné zvolit spíše sušší a písčitější substrát.
Naopak rostliny z čeledi hvězdnicovitých, kam patří například slunečnice, astry nebo kopretiny, jsou na stanoviště tolerantnější. Většinou preferují slunná místa, ale snesou i polostín. Půda by měla být propustná a výživná, ale důležitá je spíše její struktura než složení. Hvězdnicovité rostliny se dokáží přizpůsobit různým typům půd, od písčitých až po hlinité. Důležité je, aby půda nebyla příliš těžká a neudržovala se v ní voda.
Zálivka: Mírná, bez přemokření
Janovec metlatý i rostliny z čeledi hvězdnicovitých preferují mírnou zálivku bez přemokření. Obě skupiny rostlin jsou poměrně odolné vůči suchu a přemokření jim škodí mnohem více než krátkodobé sucho. Půda by měla mezi zálivkami vždy mírně proschnout. To poznáte tak, že zapíchnete prst do substrátu. Pokud je suchý do hloubky jednoho až dvou centimetrů, je čas na zálivku.
Voda by měla být odstátá a pokojové teploty. Zalévejte opatrně, aby voda nestékala po listech a stoncích. Přemokření se projevuje žloutnutím listů, uhníváním kořenů a celkovým oslabením rostliny. V extrémních případech může vést až k úhynu.
Během horkých letních dnů je potřeba zálivku mírně zvýšit, ale vždy dbejte na to, aby voda mohla z květináče dobře odtékat a kořeny nestály ve vodě. V zimním období, kdy jsou rostliny v klidu, zálivku omezte na minimum.
Choroby a škůdci: Odolný bojovník
Janovec metlatý je obecně odolná rostlina, která jen zřídka trpí vážnými chorobami. Nicméně i tento otužilý keř může podlehnout některým škůdcům a chorobám. Mezi nejčastější patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. V případě napadení je důležité postižené části rostliny odstranit a zlikvidovat, aby se zabránilo šíření. Dalším problémem může být skvrnitost listů, která se projevuje hnědými skvrnami na listech. I v tomto případě je důležitá prevence v podobě vzdušného stanoviště a odstraňování napadených listů.
Rostliny z čeledi hvězdnicovitých, kam patří například slunečnice, astry nebo kopretiny, jsou oblíbeným cílem mšic. Tyto drobné potvůrky vysávají rostlinné šťávy a oslabují tak rostlinu. Proti mšicím lze bojovat například postřikem z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Dalším škůdcem, který si rád smlsne na hvězdnicovitých rostlinách, je slimák. Ten se dá odradit například použitím granulí proti slimákům nebo mechanickou zábranou.
Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Pravidelně své rostliny kontrolujte, odstraňujte napadené části a udržujte zahradu čistou.
Janovec metlatý, květina skromná a nenápadná, ukrývá ve svém nitru sílu a odolnost, stejně jako lidé žijící v drsných podmínkách, kde se tomuto druhu daří.
Matěj Dvorský
Využití: Barevný akcent do záhonů
Janovec metlatý je nepřehlédnutelný díky záplavě žlutých květů, které na jaře doslova rozzáří každý kout zahrady. Jeho krása vynikne ve skupinové výsadbě, kde vytvoří působivý barevný akcent. Skvěle se doplňuje s rostlinami z čeledi hvězdnicovitých, které kvetou v pestré škále barev. Můžete ho zkombinovat například s rudými kopretinami, modrými astrami nebo růžovými chryzantémami. Vznikne tak pestrý a veselý záhon, který bude lákat pohledy od jara až do podzimu. Pro harmonický vzhled je vhodné volit hvězdnicovité rostliny s podobnými nároky na pěstování jako má janovec metlatý. Většina druhů z této čeledi preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Janovec metlatý i hvězdnicovité rostliny jsou relativně nenáročné na péči a odmění se vám bohatým kvetením.
Publikováno: 09. 08. 2024
Kategorie: zahrada