Tajemství pěstování tarbíku na vaší zahradě

Tarbík

Tarbík: Nenáročná krása do vaší zahrady

Tarbíky, latinsky Alyssum, jsou oblíbené nízké trvalky, které potěší bohatou násadou drobných květů. Kvetou od jara do podzimu a zahalí vaši skalku, zídku nebo truhlík do záplavy barev. Nejčastěji se setkáte s bílými, růžovými nebo fialovými odstíny. Pěstování tarbíku je snadné a zvládne ho i začátečník. Stačí mu slunné stanoviště a propustná půda. Na zálivku není náročný, snese i kratší období sucha. Po odkvětu je vhodné rostliny seříznout, podpoříte tím další kvetení. Tarbíky jsou mrazuvzdorné a na jednom místě vydrží i několik let. Kromě klasického pěstování na zahradě se tarbíky hodí i do truhlíků a nádob, kde vytvoří krásné převisy. Skvěle se kombinují s jinými letničkami a trvalkami, například s muškáty, petúniemi nebo šalvějí. Pro svůj nízký vzrůst a bohaté kvetení jsou tarbíky ideální volbou pro okraje záhonů, do skalek nebo na zídky. Jejich květy lákají včely a další užitečný hmyz, čímž přispívají k biodiverzitě vaší zahrady.

Druhy tarbíku: Od slunce po stín

Třapatka, to je doslova královna slunných záhonů. Existuje ale tolik druhů, že si na své přijdou i milovníci polostínu. Klasikou je třapatka nachová (Echinacea purpurea), která se pyšní velkými, růžovofialovými květy s výrazným středem. Pokud toužíte po něčem netradičním, zkuste třapatka bledou (Echinacea pallida). Její úzké, světle růžové okvětní lístky působí elegantně a jemně. Do polostínu se hodí třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia), která má menší, ale o to více květů. Její sytě růžová barva rozzáří každý kout. Ať už zvolíte jakýkoli druh, třapatka vám bude dělat radost svými květy od léta až do podzimu. Navíc je to nenáročná trvalka, která odolá suchu i mrazům.

Pěstování tarbíku: Tipy a triky

Tarbíci jsou roztomilí drobní hlodavci s velkýma očima a dlouhýma zadníma nohama, kteří si získali oblibu jako domácí mazlíčci. Než si ale jednoho takového tvorečka pořídíte, je důležité vědět, že péče o ně vyžaduje specifické znalosti a péči. Tarbíci jsou noční tvorové, takže je důležité jim zajistit vhodné prostředí i během dne. Potřebují prostornou klec s dostatkem prostoru pro pohyb a šplhání. Ideální je terárium s písčitým dnem, kde si tarbíci můžou hloubit nory. Teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 20-25 stupni Celsia. Důležitá je i vlhkost vzduchu, která by neměla klesnout pod 40%. Co se týče potravy, tarbíci jsou všežravci. Základem jejich jídelníčku by měly být speciální granule pro tarbíky, které jim dodají všechny potřebné živiny. Dále je vhodné jim podávat ovoce, zeleninu a hmyz. Pozor na překrmování! Tarbíci mají tendenci k obezitě. V neposlední řadě je důležité zajistit tarbíkům dostatek zábavy a mentální stimulace. V teráriu by neměly chybět větve na šplhání, domečky na schovávání a hračky, se kterými se zabaví.

Vlastnost Popis
Český název Tarbík

Zemina a hnojení: Co tarbík potřebuje

Tarbíci nejsou ve výběru zeminy nijak extra nároční. Vyhovuje jim běžný substrát pro hlodavce, který je dostupný v obchodech se zvířaty. Důležité je, aby byla zemina dobře savá a prodyšná, aby nedocházelo k hnití a plísním. Můžete přidat i trochu sena nebo slámy pro zpestření a stimulaci přirozeného hrabacího pudu.

Co se týče hnojení, tarbíci nepotřebují žádnou speciální výživu. Důležité je podávat jim pestrou stravu složenou ze zrní, semen, ovoce a zeleniny. Doporučuje se také občasné podávání bílkovin v podobě hmyzu, například moučných červů.

Při výběru rostlin do terária pro tarbíka je potřeba být obezřetný. Některé druhy rostlin mohou být pro tarbíky jedovaté. Vhodné jsou například africké fialky, zelenec chocholatý nebo šáchor. Před umístěním jakékoli rostliny do terária si vždy ověřte, zda je pro tarbíky bezpečná.

Zalévání tarbíku: Méně je více

Tarbíci pocházejí z oblastí s nízkým úhrnem srážek, proto jsou adaptovaní na sušší podmínky. Nadměrná zálivka je pro ně mnohem nebezpečnější než občasné sucho. Pamatujte, že tarbíci si dokáží ukládat vodu do svých dužnatých listů, takže vydrží bez vody poměrně dlouho.

Jak často zalévat tarbík závisí na několika faktorech, jako je velikost květináče, materiál květináče, teplota a vlhkost vzduchu. Obecně platí, že tarbík stačí zalévat jednou za 10-14 dní, a to pouze tehdy, když je substrát zcela suchý. Před zaléváním zkontrolujte vlhkost substrátu prstem. Pokud je substrát i hlouběji v květináči suchý, můžete zalít.

Při zalévání dbejte na to, aby se voda dostala ke kořenům, ale zároveň aby nestála v misce pod květináčem. Přebytečnou vodu z misky vždy vylijte. V zimě, kdy tarbík odpočívá, omezte zálivku na minimum.

Příznaky přelití tarbíku zahrnují žloutnutí a opadávání listů, hnědé skvrny na listech a stoncích a měkký, kašovitý stonek. Pokud zpozorujete některý z těchto příznaků, okamžitě omezte zálivku a zkontrolujte kořeny.

Nezapomeňte, že každý tarbík je jiný a může mít mírně odlišné nároky na zálivku. Pozorujte svou rostlinu a přizpůsobte zálivku jejím potřebám.

Rozmnožování tarbíku: Dělení i semena

Tarbík, ten roztomilý hlodavec s ocáskem jako praporek, se může pochlubit hned dvěma způsoby, jak přivést na svět novou generaci. První a častější je dělení trsů. To probíhá obvykle na jaře, kdy se mateřská rostlina rozdělí na několik menších trsů. Ty pak stačí opatrně oddělit a zasadit do samostatných květináčů. Druhý způsob rozmnožování, semeny, je o něco náročnější. Semena tarbíku jsou velmi drobná a vyžadují speciální podmínky pro klíčení, jako je například stálá teplota a vlhkost. I když je rozmnožování semeny zdlouhavější, má jednu velkou výhodu - umožňuje vypěstovat rostliny s odlišnými vlastnostmi, než má mateřská rostlina. Ať už se rozhodnete pro dělení trsů nebo pěstování ze semen, s trochou trpělivosti a péče se vám určitě podaří rozmnožit si tento krásný a nenáročný druh rostliny.

Choroby a škůdci: Na co si dát pozor

Tarbíci jsou obecně odolní tvorové, ale i tak je můžou potrápit některé choroby a škůdci. Pozor si dejte hlavně na roztoče, kteří se můžou usadit v srsti tarbíka a způsobovat mu svědění a podráždění kůže. Pravidelně proto kontrolujte srst vašeho mazlíčka a v případě potřeby použijte sprej proti parazitům určený speciálně pro hlodavce. Důležité je také zajistit tarbíkovi suché a čisté prostředí, aby se roztoči nemnožili.

Co se týče rostlin, tarbíci si rádi pochutnají na různých semínkách a travách. Dávejte ale pozor na to, aby se k nim nedostaly jedovaté rostliny. Mezi ty patří například oleandr, tís, nebo difenbachie. Pokud si nejste jistí, zda je daná rostlina pro tarbíka bezpečná, raději ji dejte z jeho dosahu.

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba. Dodržováním hygieny, pravidelnou kontrolou srsti a výběrem vhodných rostlin můžete předejít mnoha zdravotním problémům vašeho tarbíka.

Tarbík v zahradním designu: Inspirace

Tarbíci, roztomilí hlodavci s velkýma očima a dlouhými zadními končetinami, si získávají srdce milovníků zvířat po celém světě. Jejich popularita v posledních letech vzrostla natolik, že se stále častěji stávají inspirací i pro zahradní design. Vytvořit zahradu, která připomíná přirozené prostředí tarbíků, není složité a přinese vám to spoustu radosti. Základem je výběr vhodných rostlin. Tarbíci ve volné přírodě obývají suché stepi a polopouště, proto se zaměřte na druhy, které snesou sucho a slunce. Ideální volbou jsou okrasné trávy, jako je kavyl, kostřava nebo ozdobnice. Tyto rostliny dodají vaší zahradě vzdušnost a přirozený vzhled. Další možností jsou sukulenty, například netřesky, rozchodníky nebo agáve. Tyto rostliny jsou nenáročné na údržbu a jejich zajímavé tvary a barvy oživí každý kout. Nezapomeňte ani na bylinky, jako je levandule, tymián nebo šalvěj. Tyto rostliny nejenže krásně voní, ale lákají i užitečný hmyz.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Veronika Holubová

Tagy: tarbík | druh rostliny