Srdcovka nádherná: Romantický klenot vaší zahrady

Srdcovka Nádherná

Půvab srdcovky nádherné

Srdcovka nádherná (Lamprocapnos spectabilis), něžně přezdívaná "královnou valentýnek", okouzluje svými něžnými, srdcovitými květy. Ty se objevují na jaře a v odstínech růžové a bílé připomínají drobné, visící medailonky. Půvab srdcovky tkví v kontrastu mezi křehkostí květů a sytě zelenými, téměř exoticky vyhlížejícími listy. Tato kombinace z ní činí nepřehlédnutelnou ozdobu stinných zákoutí zahrad i teras. Srdcovka nádherná, původem z Číny a Japonska, si získala oblibu po celém světě. Její krása inspirovala básníky i malíře a stala se symbolem romantické lásky a oddanosti.

Ideální stanoviště a půda

___ rostlina preferuje slunné stanoviště, ale snese i mírný polostín. Důležité je, aby rostlina nebyla vystavena přímému polednímu slunci, které by mohlo popálit její listy. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně kyselá až neutrální. Rostlina nesnáší přemokření, proto je důležité zajistit dostatečnou drenáž. Vhodným substrátem je směs kompostu, rašeliny a písku.

Péče o srdcovku

Srdcovka, známá také pod latinským názvem Dicentra, je okouzlující trvalka, která do zahrady vnese nádech romantiky. Abyste se z jejích půvabných květů ve tvaru srdíček mohli těšit co nejdéle, dopřejte jí tu správnou péči. Srdcovka preferuje polostinné stanoviště s vlhčí, ale dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka je důležitá, zejména během suchých období, ale vyvarujte se přemokření. Po odkvětu odstraňte odkvetlé stonky, podpoříte tak další kvetení. Na zimu srdcovku chraňte před mrazem vrstvou mulče, například z listí nebo kompostu. S trochou péče vám srdcovka bude dělat radost svými něžnými květy po mnoho let.

Množení srdcovky

Srdcovka se dá množit dvěma hlavními způsoby: dělením trsů a výsevem semen. Dělení trsů je jednodušší a rychlejší metoda. Provádíme ji na jaře nebo na podzim. Rostlinu opatrně vyjmeme z půdy a rozdělíme na menší trsy s vlastními kořeny. Ty pak zasadíme na nové stanoviště.

Výsev semen je zdlouhavější, ale umožňuje vypěstovat si srdcovku z vlastních semen. Semena sbíráme na podzim z dozravších tobolek. Vyséváme je na jaře do truhlíků s výsevním substrátem. Semena klíčí poměrně dlouho, někdy i několik měsíců. Mladé rostlinky přesazujeme na záhon až po jarních mrazících. Srdcovky vypěstované ze semen kvetou obvykle až druhým rokem.

Choroby a škůdci

Rostliny bohužel netrápí jenom žízeň a nedostatek sluníčka. Stejně jako my, i ony mohou onemocnět nebo se stát terčem útoku různých škůdců. Mezi nejčastější choroby patří houbové infekce, které se projevují skvrnami na listech, vadnutím nebo hnilobou. Prevencí je vzdušné prostředí a přiměřená zálivka, abychom zbytečně nezvyšovali vlhkost. Ze škůdců si na našich rostlinách rádi pochutnávají mšice, svilušky nebo molice. Proti nim můžeme bojovat chemickými postřiky, ale existují i šetrnější metody, jako je použití mýdlového roztoku nebo nasazení dravého hmyzu, který si na škůdcích pochutná za nás. Nezapomínejme, že prevence je vždy snazší než léčba. Pravidelně své rostliny kontrolujeme, abychom případné problémy odhalili včas a zabránili jejich šíření.

Srdcovka v zahradním designu

Srdcovka nádherně zapadne do romanticky laděných zahrad, venkovských zahrádek i moderních výsadeb. Květy srdcovky mají nezaměnitelný tvar srdce a něžnou paletu barev – od čistě bílé, přes růžovou až po tmavě fialovou. Kombinovat ji můžete s kapradinami, bohyškami, konvalinkami nebo plicníky, čímž vytvoříte nádherné kompozice. Srdcovka má ráda polostín a vlhčí, dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Po odkvětu je vhodné rostlinu seříznout, podpoříte tím její růst a kvetení v dalším roce. Srdcovka je sice krásná, ale pozor – je jedovatá! Obsahuje toxické látky, proto ji pěstujte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: zahrada