Sedmikráska: Více než jen květina na louce

Daisy

Nenáročná krása sedmikrásky

Sedmikráska chudobka, známá také jako sedmikráska obecná, je drobná květina s velkým kouzlem. Patří do čeledi hvězdnicovitých a je rozšířená po celé Evropě a Asii. Její krása spočívá v jednoduchosti. Jemné bílé okvětní lístky obklopující zářivě žlutý střed vytvářejí kontrast, který je pastvou pro oči. Sedmikráska je symbolem nevinnosti, čistoty a nového začátku. Není divu, že je oblíbenou květinou dětí, které si z ní s oblibou pletou věnečky.

Tato nenáročná květina se spokojí s minimem péče. Daří se jí na slunných stanovištích, ale snese i polostín. Půda by měla být propustná a spíše sušší. Sedmikráska je odolná vůči mrazu a kvete od jara až do podzimu. Její květy jsou jedlé a mají lehce nasládlou chuť. Můžete je použít jako dekoraci dezertů, do salátů nebo si z nich připravit lahodný čaj. Sedmikráska má také léčivé účinky. Obsahuje látky s protizánětlivými a hojivými účinky. Používá se v lidovém léčitelství k léčbě kožních problémů, kašle a nachlazení.

Pěstování sedmikrásek ze semen

Sedmikrásky patří mezi nejoblíbenější květiny, a to z dobrého důvodu. Jsou krásné, veselé a snadno se pěstují ze semen. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník, pěstování sedmikrásek ze semen je skvělý způsob, jak dodat vaší zahradě barvu a krásu.

Semena sedmikrásek se vysévají od května do srpna přímo na záhon. Semínka jsou drobná, proto je lehce zasypte zeminou a udržujte vlhko. Sedmikrásky preferují slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Důležitá je dobře propustná půda, aby nedocházelo k přemokření.

Po vyklíčení semen je vhodné rostlinky protrhat na vzdálenost 15-20 cm, aby měly dostatek prostoru pro růst. Sedmikrásky kvetou od jara do podzimu a jejich květy lákají včely a motýly. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení.

Pěstování sedmikrásek ze semen je jednoduché a obohacující. S trochou péče se budete moci těšit z krásných květů po celou sezónu. Sedmikrásky jsou ideální květinou pro okraje záhonů, do truhlíků i k řezu do vázy.

Ideální světelné podmínky

Sedmikrásky, ty veselé symboly jara, milují slunce a daří se jim na světlých a slunných místech. Pro optimální růst a kvetení potřebují alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně. Pokud máte sedmikrásky v květináči, umístěte je na parapet orientovaný na jih nebo na jiné světlé místo. V zahradě se jim bude dařit na slunných záhonech nebo okrajích trávníků, kde nebudou zastíněny vyššími rostlinami. Nedostatek světla může vést k vytahování stonků, menšímu počtu květů a celkově slabému růstu. Pokud nemáte dostatek přirozeného světla, můžete zvážit použití pěstebních světel, které rostlinám dodají potřebné spektrum. Pamatujte, že sedmikrásky jsou odolné květiny a snášejí i mírný polostín, ale pro bohaté kvetení a zdravý růst je slunce klíčové.

Pravidelná zálivka a hnojení

Sedmikrásky, ty veselé květiny s bílými okvětními lístky a žlutým středem, nejsou náročné na péči, ale pravidelná zálivka a hnojení jim pomohou k bohatšímu kvetení a celkové vitalitě. Během vegetačního období, od jara do podzimu, zaléváme sedmikrásky pravidelně, aby půda nevysychala, ale zároveň nebyla přemokřená. Frekvence zálivky se odvíjí od počasí a typu půdy. V horkých letních dnech může být nutné zalévat i každý den, zatímco v chladnějším období postačí zálivka jednou za několik dní. Důležité je, abychom sedmikrásky nepřelévali, mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Prospěšné je také rostliny rosit, zejména v suchém prostředí. Hnojení sedmikrásek provádíme během vegetačního období, ideálně jednou za dva týdny. Vhodné je použít hnojivo pro kvetoucí rostliny, které obsahuje dostatek fosforu a draslíku pro bohaté kvetení. Hnojivo aplikujeme dle návodu na obalu. Pravidelnou zálivkou a hnojením podpoříme zdravý růst a bohaté kvetení sedmikrásek, které nám pak budou dělat radost svými zářivými barvami po celou sezónu.

Odolnost vůči škůdcům

Sedmikrásky jsou obecně odolné květiny a většinou je škůdci příliš netrápí. Nicméně, i ony se můžou stát terčem útoku některých nezvaných hostů. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci a hlemýždi, kteří si rádi pochutnají na jejich listech. Proti nim můžeme bojovat například mechanicky, a to jejich sběrem, nebo použitím bariér, jako jsou rozdrcené skořápky vajec. Dalším nepřítelem sedmikrásek můžou být mšice, které sají šťávu z rostlin a způsobují deformaci listů. Proti nim je možné zasáhnout například postřikem z kopřivového výluhu. Obecně platí, že zdravé a silné rostliny jsou odolnější vůči škůdcům. Proto je důležité dopřát sedmikráskám dostatek slunečního svitu, zálivky a živin. Pokud se i přes vaši péči objeví škůdci, je důležité zasáhnout včas a zvolit vhodný způsob ochrany.

Množení dělením trsů

Sedmikrásky se množí snadno a dělení trsů je jeden z nejjednodušších způsobů, jak si namnožit další rostlinky do zahrady.

Nejlepší období pro dělení trsů sedmikrásek je jaro nebo podzim, kdy je chladnější počasí.

Vyberte si zdravý a silný trs sedmikrásek.

Opatrně ho vyjměte ze země pomocí rýče nebo vidlí, dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny.

Rozdělte trs na menší části, z nichž každá by měla mít kořeny a několik listů.

Odstraňte odumřelé nebo poškozené listy a kořeny.

Připravte si záhon pro nové rostlinky. Zemina by měla být dobře propustná a bohatá na živiny.

Vykopejte jamky o něco větší, než je kořenový systém oddělených trsů.

Vložte oddělené trsy do jamek a zasypte je zeminou. Jemně přitlačte zeminu kolem rostlin.

Důkladně zalijte. Nové rostlinky budou potřebovat pravidelnou zálivku, dokud se neuchycují.

Dělení trsů je skvělý způsob, jak si namnožit sedmikrásky a zároveň jim dodat nový život.

Využití v kuchyni a léčitelství

Sedmikráska chudobka, tato drobná květinka s bílými okvětními lístky a žlutým středem, není jen pastvou pro oči na jarní louce. Ukrývá v sobě totiž i překvapivé kulinářské a léčivé účinky. V kuchyni nachází uplatnění především její květy, a to jak čerstvé, tak i sušené. Mladé listy se dají použít do salátů, dodají jim lehce nahořklou chuť. Květy jsou naopak sladší a hodí se k dekoraci dezertů, do bylinkových másel nebo na ozdobu polévek. Sedmikráska se s oblibou přidává i do bylinkových čajových směsí, kterým propůjčuje jemnou chuť a vůni.

V lidovém léčitelství se sedmikráska používá už po staletí. Obsahuje totiž flavonoidy, saponiny, třísloviny a další prospěšné látky. Díky tomu má sedmikráska protizánětlivé a hojivé účinky. Čaj ze sedmikrásky se tradičně popíjí při nachlazení, kašli a zánětech horních cest dýchacích. Zevně se pak sedmikráska uplatňuje ve formě obkladů na drobná poranění kůže, jako jsou odřeniny, spáleniny nebo akné.

Sedmikráska je jako slunce pro mravence.

Hana Bílá

Symbolika sedmikrásky v kultuře

Sedmikráska, tato drobná a skromná květina, si vydobyla významné místo v lidské kultuře a symbolice napříč staletími. Její něžný vzhled a symbolika nevinnosti z ní učinily oblíbený motiv v umění, literatuře i folklóru.

Vlastnost Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare) Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)
Velikost květu 4-6 cm v průměru 1-3 cm v průměru
Barva květu Bílé okvětní lístky, žlutý střed Bílé, růžové nebo červené okvětní lístky, žlutý střed
Doba květu Květen - září Březen - listopad

Již od středověku je sedmikráska spojována s čistotou a nevinností, a to především díky svému bílému zbarvení. Často se objevovala v náboženském umění, kde symbolizovala Pannu Marii a její neposkvrněnost. V pohanských tradicích byla zase spojována s bohyněmi jara a znovuzrození.

Sedmikráska je také symbolem nové lásky, naděje a štěstí. Její jednoduchá krása a optimistické barvy evokují radost a pozitivní emoce. V lidových tradicích se věřilo, že nošení sedmikrásky přináší štěstí a chrání před zlými silami.

V moderní době se sedmikráska stala symbolem míru a nenásilí. Její křehkost a zranitelnost připomínají důležitost ochrany a péče o náš svět a všechny jeho obyvatele.

Inspirace pro kutily a umělce

Sedmikráska, symbol nevinnosti a jara, nabízí nepřeberné množství inspirace pro kreativní tvoření. Její jednoduchý tvar a zářivé barvy lákají k využití v různých uměleckých a řemeslných projektech.

Zkuste si například vyrobit věnec ze sedmikrásek. Stačí vám k tomu jen drát a hrst čerstvě natrhaných květů. Věnec z bílých sedmikrásek s drobným žlutým středem bude působit něžně a romanticky, zatímco pestrobarevné kultivary rozzáří každý interiér.

Sedmikrásky se dají také sušit a použít k tvorbě originálních dekorací. Vylisujte je mezi stránkami knihy a poté z nich vytvořte obrázky, přáníčka nebo záložky do knih. Sušené květy můžete zalít do pryskyřice a vyrobit si tak jedinečné šperky nebo dekorace do bytu.

Pro ty, kteří rádi experimentují s barvami, je tu možnost barvení látek přírodními pigmenty. Sedmikrásky obsahují žluté barvivo, které se dá extrahovat a použít k barvení látek. Zkuste si obarvit plátěnou tašku nebo tričko a vytvořte si tak originální kousek oblečení.

Inspirace sedmikráskou nezná mezí. Ať už se pustíte do jakéhokoli projektu, nechte se vést fantazií a užijte si radost z tvoření.

Publikováno: 15. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Eliška Krajníková

Tagy: daisy | druh květiny