Rozkvetlé plaménky: Zasněte se nad krásou vaší zahrady

Clematis

Pěstování plaménku

Plaménky, česky nazývané také klematis, patří k oblíbeným popínavým rostlinám, které zdobí naše zahrady svými nádhernými květy. Pro bohaté kvetení a zdravý růst je důležité dodržovat několik zásad při jejich pěstování. Plaménky preferují slunná stanoviště, ale kořenový systém by měl být chráněn před přehříváním. Ideální je proto umístit rostlinu k opoře tak, aby na ni dopadalo slunce, ale kořeny byly ve stínu. Půda by měla být propustná, humózní a mírně vlhká. Důležitá je také pravidelná zálivka, a to zejména během horkých letních dnů. Během vegetace je vhodné plaménky přihnojovat hnojivem určeným pro kvetoucí rostliny. Pro dosažení bohatého kvetení a udržení požadovaného tvaru je vhodné plaménky pravidelně řezat. Řez se provádí na jaře nebo na podzim v závislosti na druhu a době kvetení. Plaménky jsou poměrně odolné rostliny, ale i přesto je můžou napadat škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří padlí, hniloba kořenů a mšice. V případě napadení je nutné zasáhnout vhodným přípravkem. Dodržováním těchto zásad se můžete těšit z krásných a bohatě kvetoucích plaménků po mnoho let.

Výběr odrůdy plaménku

Svět plaménků nabízí nepřeberné množství odrůd, lišících se barvou, tvarem květů, dobou kvetení i vzrůstem. Pro správný výběr je důležité zvážit několik faktorů. Nejdříve si ujasněte, jakou barvu a tvar květů preferujete. Plaménky kvetou v široké škále barev od bílé přes růžovou, červenou, fialovou až po modrou. Květy mohou být jednoduché, poloplné i plné, zvonkovité, miskovité nebo hvězdicovité. Důležitá je také doba kvetení. Některé odrůdy kvetou na jaře, jiné v létě a některé opakovaně. Při výběru zohledněte i vzrůst plaménku. Existují odrůdy nízké, vhodné do květináčů, i odrůdy popínavé, dorůstající výšky několika metrů. Nezapomeňte zjistit, do jaké skupiny plamének patří, abyste mu zajistili správnou péči. Plaménky se dělí do skupin podle doby kvetení a způsobu řezu. Pro začínající pěstitele jsou vhodné nenáročné odrůdy, jako je 'Jackmanii' s tmavě fialovými květy, 'Ville de Lyon' s karmínově červenými květy nebo 'Nelly Moser' s růžovými květy s tmavším pruhem. Při nákupu plaménku vybírejte zdravé a silné rostliny s nepoškozenými výhony a listy.

Plaménky s jejich srdíčky z ohně, s jejich květy jako roztažené dlaně, s jejich úponky, jež se pnou vzhůru za světlem, mi vždycky připadaly jako symbol naděje a touhy po kráse.

Hana Benešová

Správná výsadba plaménku

Plaménky, tyto královny popínavých rostlin, okouzlí každého svými bohatými květy. Aby vám ale dělaly radost dlouhá léta, je potřeba jim dopřát tu správnou výsadbu. Nejdříve si musíme vybrat vhodné stanoviště. Plaménky preferují slunná místa, ale s kořeny v chladu. Ideální je proto umístění, kde bude na rostlinu svítit slunce a kořeny budou chráněny stínem jiných rostlin nebo mulčovací kůrou. Důležitá je také dobře propustná, humózní půda. Před samotnou výsadbou namočíme kořenový bal do vody, aby se rostlina lépe ujala. Plamének sázíme o 5-10 cm hlouběji, než rostl v květináči. Po výsadbě důkladně zalijeme a půdu kolem rostliny zamulčujeme. Mulčování udrží vlhkost a zabrání růstu plevele. Plaménky potřebují oporu, po které se budou pnout. Můžeme použít treláže, pergoly, ploty nebo jiné rostliny. Pravidelná zálivka a hnojení jsou pro zdravý růst a bohaté kvetení nezbytné. Nezapomínejte také na řez, který se liší podle druhu plaménku.

Péče o plamének

Plaménky patří mezi oblíbené popínavé květiny, které zdobí nejednu pergolu či zeď. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim dopřát náležitou péči. Základem je správná výsadba. Plaménky preferují slunné stanoviště s propustnou, mírně vlhkou půdou. Důležité je také zajistit jim oporu, po které se budou moci pnout. Po výsadbě je nutné plamének pravidelně zalévat, a to zejména během suchých období. Zálivku je vhodné směřovat ke kořenům, nikoliv na listy. Plaménky ocení i pravidelné hnojení. Vhodné je použít hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Hnojíme od jara do konce léta, a to jednou za 14 dní. Důležitým krokem v péči o plamének je řez. Ten se liší dle druhu a doby kvetení. Obecně platí, že plamének řežeme na jaře po mrazech. Řezem odstraníme slabé, poškozené a namrzlé výhony. Plaménky jsou poměrně odolné rostliny, i přesto je ale mohou napadnout škůdci či choroby. Mezi nejčastější škůdce patří mšice a svilušky. Z chorob pak padlí a plíseň šedá. V případě napadení je nutné zasáhnout vhodným přípravkem. Dodržováním těchto zásad zajistíte plaménku optimální podmínky pro růst a bohaté kvetení.

Srovnání vlastností druhů plaménku
Vlastnost Plamének horský (Clematis montana) Plamének velkokvětý (Clematis x jackmanii)
Doba květu Květen - červen Červenec - září
Barva květu Bílá, růžová Fialová, modrá, růžová, bílá
Velikost květu Menší, 5-8 cm Větší, 10-20 cm
Řez Není nutný, pouze pro tvarování Silný řez na jaře

Zalévání a hnojení

Klematis, stejně jako většina květin, potřebuje dostatek vody, aby prospíval. Množství vody se liší v závislosti na druhu půdy, počasí a stáří rostliny. Obecně platí, že klematis preferuje vlhkou, ale ne přemokřenou půdu. Zalévejte ho vydatně jednou až dvakrát týdně, v horkém a suchém počasí i častěji. Dbejte na to, aby voda pronikla hluboko ke kořenům. Mulčování kolem rostliny pomůže udržet vlhkost a omezí růst plevele.

Kromě zálivky je pro bohaté kvetení klematisu důležité i pravidelné hnojení. Hnojte ho od jara do konce léta hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje tvorbu květů. Hnojivo aplikujte podle pokynů na obalu. Na podzim hnojení omezte a v zimě nehnojte vůbec.

Pamatujte, že správná zálivka a hnojení jsou klíčem k bohatému kvetení a zdravému růstu vašeho klematisu. Dodržováním těchto jednoduchých tipů se budete moci těšit z krásy jeho květů po mnoho let.

Řez plaménku

Plaménky patří mezi oblíbené popínavé květiny, které zdobí nejednu pergolu či zeď. Aby vám ale dělaly radost bohatým kvetením, je potřeba jim dopřát správný řez. Ten se liší podle druhu a doby kvetení. Existují tři základní skupiny plaménků. Do první skupiny patří ty, které kvetou brzy na jaře na loňských výhonech. Tyto plaménky řežeme hned po odkvětu, a to jen lehce. Odstraňujeme odkvetlé květy a slabé či poškozené výhony. Druhou skupinu tvoří plaménky kvetoucí na jaře na starším dřevě a pak opakovaně na nových výhonech. U nich zkracujeme loňské výhony o třetinu až polovinu délky, a to koncem zimy nebo začátkem jara. Třetí skupinu tvoří plaménky kvetoucí v létě a na podzim pouze na nových výhonech. Ty seřezáváme nejvíce, a to na konci zimy nebo začátkem jara. Výhony zkrátíme na délku asi 20-30 cm nad zemí a ponecháme pouze dva až tři zdravé pupeny. Správný řez zajistí, že vaše plaménky budou zdravé, bohatě kvetoucí a plné života. Nebojte se experimentovat a najít si ten správný způsob řezu pro vaše rostliny.

Choroby a škůdci

Plaménky sice nepatří mezi nejnáročnější květiny, ale i tak je můžou potrápit různé choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří vadnutí plaménku, které způsobuje houba. Ta napadá kořeny a spodní část stonku, což vede k rychlému vadnutí a úhynu rostliny. Prevencí je vzdušný záhon a nepřehánět to se zálivkou. Dalším nepříjemným onemocněním je padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí oslabuje rostlinu a snižuje její odolnost. Postižené části je potřeba odstranit a rostlinu ošetřit fungicidem. Ze škůdců si na plaméncích rádi smlsnou mšice. Ty sají šťávu z mladých výhonků a listů, čímž způsobují jejich deformaci a zpomalení růstu. Proti mšicím lze bojovat například mýdlovým roztokem nebo postřikem z kopřiv. Plaménky můžou napadnout i slimáci a hlemýždi, kteří si pochutnávají na jejich listech. Proti nim se dá bránit mechanicky, například pomocí granulí nebo pastí. Pravidelně kontrolujte své plaménky, abyste včas odhalili případné choroby nebo škůdce. Včasná diagnostika a zásah jsou klíčové pro záchranu rostliny.

Plamének v zahradě

Plaménky, česky také nazývané klematis, jsou popínavé květiny, které na zahradě dokáží vytvořit úchvatnou atmosféru. Jejich krása spočívá v bohatých květech rozmanitých tvarů a barev. Od sněhově bílé přes růžovou, fialovou až po temně modrou, plaménky rozzáří každou pergolu, zeď nebo plot. Existuje mnoho druhů a kultivarů plaménků, které se liší dobou květu, velikostí květů i nároky na pěstování. Mezi oblíbené druhy patří například Plamének alpský, Plamének horský nebo Plamének tangutský. Pěstování plaménků není náročné, vyžadují slunné stanoviště s propustnou půdou a oporu pro šplhání. Důležitá je také pravidelná zálivka a hnojení. Plaménky jsou mrazuvzdorné, ale mladší rostliny je vhodné na zimu chránit. S trochou péče se vám plaménky odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením, které bude ozdobou vaší zahrady po mnoho let.

Inspirace pro použití

Plaménky, s jejich bohatými květy a dlouhou dobou kvetení, nabízejí nepřeberné možnosti využití v zahradě. Tyto popínavé krásky se snadno přizpůsobí různým podmínkám a dodají vertikální rozměr každému prostoru. Pěstujte je u zdí, plotů a pergol, kde vytvoří nádherné kvetoucí stěny. Pro romantický vzhled nechte plamének pnout po starých stromech, altáncích nebo trelážích. Menší odrůdy se skvěle hodí do květináčů na balkonech a terasách. Kombinujte plamének s jinými popínavými rostlinami, jako je břečťan nebo zimolez, pro zajímavý kontrast barev a textur. Vytvořte si okouzlující květinové záhony kombinací plaménků s růžemi, pivoňkami nebo denivkami. Pro harmonický vzhled volte květiny v doplňkových barvách. Pamatujte, že plamének preferují slunné stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Pravidelné hnojení a správný řez zajistí bohaté kvetení a zdravý růst.

Publikováno: 03. 10. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Veronika Holubová

Tagy: clematis