Rozkochejte svou zahradu: Inspirativní převislé zelené rostliny do truhlíků

Převislé Zelené Rostliny Do Truhlíků

Výhody převislých rostlin

Pěstování převislých rostlin s sebou přináší řadu benefitů. Jsou skvělým řešením pro oživení menších prostor, jelikož rostou spíše do výšky a nezaberou tolik místa do šířky. Umístěním na polici, do závěsného květináče nebo na skříň dodáte místnosti vertikální prvek a opticky ji zvětšíte. Převislé rostliny jsou také ideální pro pěstování v květináčích a truhlících na balkonech a terasách. Jejich splývavé listy a květy krásně zjemní ostré hrany a vytvoří romantickou atmosféru. Kromě estetické funkce mají i pozitivní vliv na zdraví. Čistí vzduch od škodlivin a zvyšují vlhkost, což oceníte zejména v zimních měsících. Péče o ně je navíc poměrně nenáročná, jelikož mnohé druhy snesou i sušší vzduch a nepravidelnou zálivku.

Oblíbené druhy pro truhlíky

Mezi stálice na českých balkonech patří muškáty, ať už převislé nebo vzpřímené. Nabízejí širokou škálu barev a nenáročnou péči. Milují slunce a propustnou zeminu. Podobně nenáročné jsou i petúnie s bohatými květy ve tvaru trubky. Pro romantický vzhled balkonu se hodí například lobelky, které vytváří krásné převisy plné drobných květů. Oblíbené jsou i fuchsie, jejichž květy připomínají tanečnice. Vyžadují spíše polostín a vlhčí zeminu. Pro slunečné balkony jsou pak ideální volbou gazánie s výraznými květy připomínající kopretiny. Nebojte se kombinovat různé druhy a barvy a vytvořte si tak na balkoně vlastní květinovou oázu.

Výběr správného truhlíku

Při výběru truhlíku na květiny hraje roli několik faktorů. Nejdůležitější je velikost a tvar. Pro malé rostliny s mělkými kořeny postačí menší truhlík. Naopak pro větší rostliny s hlubokými kořeny je nutný větší truhlík, aby měly dostatek prostoru pro růst. Důležitý je také materiál. Plastové truhlíky jsou lehké a cenově dostupné, ale méně odolné vůči povětrnostním vlivům. Dřevěné truhlíky působí esteticky, ale vyžadují pravidelnou údržbu. Kovové truhlíky jsou odolné, ale mohou se přehřívat na slunci. Nezapomeňte ani na odtokové otvory, které zajistí odtok přebytečné vody a zabrání tak hnití kořenů. Při výběru truhlíku zohledněte také styl vašeho balkonu či terasy. Truhlík by měl ladit s okolním prostředím a vytvářet harmonický celek.

Zemina a hnojení

Pro zdravý růst a bohatou úrodu je důležitý výběr správné zeminy a vhodné hnojení. Většina rostlin preferuje dobře propustnou, humózní půdu s mírně kyselým až neutrálním pH. Před výsadbou je vhodné zeminu prokypřit a obohatit o kompost nebo jinou organickou hmotu. Ta zlepší strukturu půdy, zadrží v ní vláhu a poskytne rostlinám důležité živiny.

Během vegetace je vhodné rostliny pravidelně přihnojovat. Vybírat můžete z organických hnojiv, jako je kompost, rohovina nebo zkvašené kopřivy, nebo minerálních hnojiv, která dodají rostlinám potřebné živiny v koncentrované formě. Důležité je hnojit s mírou a řídit se pokyny na obalu hnojiva. Nadměrné hnojení může rostlinám spíše uškodit.

Péče o převislé rostliny

Převislé pokojové rostliny vnáší do interiéru svěží zelenou a eleganci. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim dopřát tu správnou péči.

Základem je umístění. Převislé rostliny milují dostatek světla, ale přímé slunce by mohlo popálit jejich listy. Ideální je stanoviště s rozptýleným světlem.

Důležitá je i zálivka. Převislé rostliny preferují vlhký substrát, ale nesnáší přemokření. Zalévejte je tehdy, když je vrchní vrstva zeminy suchá. V zimě zálivku omezte.

Nezapomínejte ani na rosení. Převislé rostliny ocení, když jim budete pravidelně zvlhčovat listy. Použijte k tomu odstátou vodu pokojové teploty.

Jednou za čas dopřejte svým převislým rostlinám i sprchu. Osprchujte je vlažnou vodou, abyste smyli prach a osvěžili je.

S trochou péče vám budou převislé rostliny dělat radost po mnoho let.

Inspirace a kombinace rostlin

Není třeba se bát experimentovat a kombinovat různé druhy rostlin. Inspirujte se přírodou, kde rostliny rostou v harmonických společenstvích. Vytvořte si záhon s trvalkami, letničkami a okrasnými trávami, které se budou doplňovat barvou, tvarem a texturou. Nebojte se kombinovat různé výšky rostlin a vytvořit tak dynamický a zajímavý prostor. Pro inspiraci si prohlédněte zahradnické časopisy, webové stránky nebo navštivte botanické zahrady a arboreta.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jana Řehořková

Tagy: převislé zelené rostliny do truhlíků | rostliny