Rákos: Elegantní kráska do vaší zahrady

Rákos

Rákos v zahradě

Rákos je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí do své zahrady vnést trochu divočiny a přirozenosti. Jeho elegantní stébla a jemné květy dodají zahradě na textuře a pohybu, zvláště ve větrném počasí. Existuje mnoho druhů rákosu, od nízkých odrůd vhodných do menších prostor až po vysoké a impozantní druhy, které se hodí k vodním plochám.

Při výběru rákosu do zahrady je důležité zvážit jeho nároky na stanoviště. Většina druhů preferuje slunné stanoviště a vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Rákos je nenáročný na údržbu, stačí ho na jaře seříznout až k zemi, aby se podpořil zdravý růst.

Kromě estetické hodnoty má rákos i praktické využití. Vysoké druhy mohou sloužit jako živý plot nebo clona, která poskytne soukromí. Rákos je také důležitým útočištěm pro hmyz a drobné živočichy, čímž přispívá k biodiverzitě zahrady.

Druhy a kultivary

Rododendrony a azalky, často zaměňované pro svou podobnost, se liší především počtem tyčinek v květu. Azalky jich mají pět, zatímco rododendrony deset. Existuje obrovské množství druhů a kultivarů obou skupin, lišících se barvou, tvarem a velikostí květů, tvarem a strukturou listů, a také vzrůstem a odolností.

Mezi oblíbené druhy rododendronů patří velkokvěté druhy jako Rhododendron catawbiense s fialovými květy, nebo Rhododendron yakushimanum, kompaktní druh s růžovými poupaty, které se otevírají do bílých květů. Oblíbené jsou i druhy s vonnými květy, například Rhododendron luteum s žlutými květy, nebo Rhododendron 'Loderi King George', jehož bílé květy nádherně voní.

Azalky se dělí na opadavé a stálezelené. Mezi opadavé patří například Azalea mollis s pestrou škálou barev květů, nebo Azalea 'Gibraltar' s oranžově červenými květy. Stálezelené azalky, jako například Azalea japonica, se pyšní kompaktním vzrůstem a bohatou násadou květů v různých barvách.

Při výběru druhu a kultivaru je důležité zohlednit podmínky na stanovišti, zejména typ půdy a světelné podmínky.

Výsadba a péče

Sázení a péče se liší v závislosti na konkrétním druhu rostliny. Obecně platí, že většina rostlin preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Před výsadbou je vhodné půdu prokypřit a obohatit o kompost. Rostliny sázíme dostatečně hluboko, aby kořenový krček byl v rovině s povrchem půdy. Po výsadbě rostliny důkladně zalijeme. Během vegetace rostliny pravidelně zaléváme, hnojíme a odstraňujeme plevel. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů podpoří další kvetení. Na zimu je vhodné choulostivější druhy chránit před mrazem.

Rákos u jezírka

Rákos je nedílnou součástí břehů jezírek a rybníků. Jeho estetická hodnota je nesporná – vysoké štíhlé stébla s charakteristickými hnědými klasy dodávají vodní ploše na divokosti a přirozenosti. Rákos obecný (Phragmites australis) je navíc velmi užitečnou rostlinou. Jeho kořenový systém pomáhá zpevňovat břehy a brání erozi. Rostlina funguje jako filtr, který z vody odebírá živiny a tím brání růstu řas. Poskytuje také úkryt a potravu mnoha druhům vodního hmyzu, obojživelníků a ryb. Problémem se rákos stává ve chvíli, kdy se začne nekontrolovatelně rozrůstat. V takovém případě je nutné jeho porosty redukovat, a to nejlépe na podzim, kdy rostlina ukládá živiny do kořenů.

Problémy s rákosem

Rákos obecný (Phragmites australis) je sice běžnou součástí naší flóry, ale jeho nadměrné šíření představuje v mnoha ohledech problém. Zarůstání břehů rákosím znemožňuje přístup k vodě a zhoršuje podmínky pro rekreaci. Husté porosty navíc zastiňují vodní hladinu, čímž omezují růst vodních rostlin a snižují obsah kyslíku ve vodě. To má negativní dopad na ryby a další vodní živočichy. Rákos dále urychluje zarůstání rybníků a jezírek, protože do vody se dostává velké množství organické hmoty. Ta se rozkládá a urychluje proces zazemňování. Kromě vodních ploch se rákos šíří i na vlhkých loukách, kde vytlačuje původní druhy rostlin. Boj s invazí rákosu je náročný a vyžaduje komplexní přístup. Pravidelné kosení a odstraňování biomasy je důležité, ale ne vždy dostačující. V některých případech je nutné kombinovat mechanické zásahy s chemickou likvidací. Důležitá je i prevence, tedy zamezení šíření rákosu na nové lokality.

Rákos v zimě

I když se může zdát, že rákos obecný (Phragmites australis) v zimě ztrácí na kráse, opak je pravdou. Jeho mohutné, zlatožluté stébla se stávají dominantou zasněžených břehů rybníků a jezer. Rákos je v tomto období důležitým útočištěm pro mnoho druhů hmyzu a drobných živočichů. Jeho husté porosty jim poskytují ochranu před mrazem a predátory.

Procházka rákosím v zimě tak může být zajímavým zážitkem. Pozorujte pozorně stébla a s trochou štěstí zahlédnete sýkorku, brhlíka, nebo dokonce i vzácného ledňáčka říčního.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jana Řehořková

Tagy: rákos | rostlina s trávovitými stonky