Penízovka sametonohá: Neobyčejná rostlina, která zazáří ve vaší zahradě

Penízovka Sametonohá

Penízovka sametonohá je zajímavou rostlinou, kterou většina lidí zná jako peníze vysévané do květinových truhlíků. Tato rostlina se však může pochlubit nejen svými ozdobnými listy, ale také svými léčivými účinky. V tomto článku se podíváme na to, co penízovka sametonohá přináší a jak ji můžeme použít pro zlepšení našeho zdraví a dobře fungující domácí ekosystém.

Popis penízovky sametonohé

Penízovka sametonohá (Lysimachia nummularia) je nízká, plazivá rostlina s ovalními listy, které připomínají mince. Proto dostala svůj český název podle peněženky. Listy jsou sytě zelené a vytvářejí hustý koberec na zemi. V létě se nad nimi objevují drobné žluté nebo oranžové květy, které dodají penízovce sametonohé další estetickou hodnotu. Tato rostlina preferuje vlhkou půdu a často ji můžeme najít u okrajů rybníků nebo potoků. Své jméno si tedy plně zaslouží – nejenže vypadá jako mince, ale také se často nachází poblíž vodních zdrojů, kde je možné najít právě peněženky plné mincí.

Původ a rozšíření

Penízovka sametonohá je rostlina původem z Evropy a Asie. Od pradávna byla využívána pro své léčivé účinky, zejména při žaludečních potížích a jako diuretikum. Postupně se rozšířila do celého světa a nyní ji lze najít téměř na všech kontinentech. V některých oblastech se dokonce stala invazní druh, který vytlačuje původní flóru. Přestože je penízovka sametonohá krásnou kvetoucí rostlinou, je nutné s ní zacházet opatrně a dbát na to, aby neohrozila místní ekosystémy.

Charakteristické vlastnosti rostliny

Penízovka sametonohá (lat. Lysimachia nummularia) je trvalou rostlinou, která se vyskytuje na vlhkých místech, jako jsou okraje rybníků nebo řek. Charakteristickými vlastnostmi této rostliny jsou malé kulaté listy podobné mincím, které se prolínají po dlouhých plazivých stoncích a tvoří hustou kobercovitou trávu. Zároveň je penízovka sametonohá známá svými žlutými květy, které vykvétají od června do září a přitahují mnoho motýlů a včel. Ačkoli je tato rostlina nenáročná na péči, může být invazivní a rychle si rozšiřovat teritorium.

Nároky na prostředí a pěstování

Nároky na prostředí a pěstování penízovky sametonohé jsou značně specifické. Jedná se o rostlinu, která potřebuje dobře propustnou půdu a dostatek slunce, nicméně nesnáší přímé sluneční paprsky uprostřed dne. Je tak vhodné ji umístit na polostinné místo. Důležitým faktorem je také vlhkost vzduchu, neboť penízovka sametonohá má ráda vyšší vlhkost, ale zase snese i menší suché období. Doporučuje se zalévat pravidelně a nenáročnost této rostliny ocení každý zahrádkář či milovník květin.

Množení penízovky sametonohé

Množení penízovky sametonohé je relativně snadné a může být provedeno několika způsoby. Jeden z nejefektivnějších způsobů je rozmnožování pomocí řízků, které lze odebrat v období růstu rostliny v letních měsících. Opatrně vyberte zdravé a dobře rozvětvené řízky, které jsou dlouhé asi 5-7 cm, odstraňte spodní listy a umístěte je do vlhké půdy. Rostlina pak postupně vyvine kořeny a začne růst novými výhonky.

Druhým způsobem množení je taktéž jednoduchý. Vypreparujeme kořeny staršího exempláře, oddělíme mladší letorosty s dostatečnou části starším kořene a ty potom opakovaně přesazujeme do nových květináčků se substrátem.

Poslední možností je množení semenem. Semena sbíráme na konci léta po odkvétání rostliny. Necháme semena uschnout a skladujeme je v suchu při teplotách kolem 15 °C do jara následujícího roku. Pak semena setřete na povrch připraveného substrátu, zalejeme a mírně přitlačíme. Samotonohá penízovka roste poměrně rychle a bez náročné péče se stává skvělou dekorací našeho bytu nebo kanceláře.

Využití v zahradě a krajině

Penízovka sametonohá je velice oblíbenou rostlinou v zahradách a krajině. Díky svým vytrvalým stonkům a bohatému kvetení je často využívána jako okrasná rostlina pro zahradní úpravy. Její jasně modré květy jsou atraktivní jak pro oko člověka, tak i pro opylovače. Rostlina preferuje slunečné stanoviště a dobře propustnou půdu, což ji dělá ideálním doplňkem do skalničkových zahrádek. Navíc penízovka sametonohá patří mezi medonosné rostliny, takže přispívá k rozvoji lokálního biologického prostředí. Pokud hledáte krásnou a užitečnou rostlinu pro vaši zahradu nebo krajinu, penízovka sametonohá by mohla být tou pravou volbou.

Možnosti kombinace s jinými rostlinami

Pokud se rozhodnete pěstovat penízovku sametonohou, máte mnoho možností, jak ji kombinovat s dalšími rostlinami v zahradě. Tato nízká a rozložitá bylina je ideální k zasazení mezi vyšší kvetoucí okrasné rostliny, jako jsou například trvalky nebo keře. Dobře se také hodí k zasazení do skalek nebo kamenitých zahrad, kde může vytvářet krásné a přirozené kompozice spolu s jinými skalničkami. Penízovka sametonohá dále hezky kontrastuje s travinami a může být vysazena i do hladkých trávníků či okolo cestek a chodníků. Pokud tedy hledáte zajímavé možnosti kombinace rostlin pro vaši zahradu, penízovka sametonohá by mohla být jednou z atraktivních variant.

Péče a zdravotní stav rostliny

Péče a zdravotní stav rostliny jsou klíčovými faktory pro dosažení krásné, zdravé a plodné penízovky sametonohé. Tato rostlina může být poměrně snadno pěstována i v interiérech, proto je důležité dbát na správnou péči, aby se zajistilo její optimální růst a vývoj. Mezi důležité faktory patří například dostatečné množství světla, zalévání podle potřeby (snižování zalévání v zimních měsících), teplota okolí nebo vhodné hnojení. Stejně tak je třeba dbát na pravidelnou kontrolu zdravotního stavu rostliny a při nutnosti léčit možné choroby či plísňové infekce. Pečlivá péče o penízovku sametonohou zajistí její pohodu a krásný vzhled po celý rok.

Celkově lze říci, že penízovka sametonohá je zajímavou a užitečnou rostlinou. Svým vzhledem připomínající peníze si získala respekt a pozornost lidí po celém světě. Důležitost této rostliny však zdaleka není pouze estetická. Penízovka sametonohá má totiž léčivé účinky a byla používána jako prostředek proti kožním problémům a infekcím. Je také bohatým zdrojem vitamínu C a dalších důležitých látek pro lidské tělo. Pokud ji tedy budeme umět správně využít, může nám poskytnout mnoho výhod, nejen krásné květy na oko.

Zdroje

Zdroje penízkovky sametonohé jsou především půda, na které roste, a slunce, které jí poskytuje energii pro fotosyntézu. Tato rostlina dokáže růst i v chudých půdách a suchých podmínkách, avšak preferuje místa s dostatečným množstvím vlhkosti. Dále může být penízovka sametonohá využívána i jako léčivka a to zejména při problémech s dýchacím ústrojím. Její listy obsahují éterické oleje a silice, které napomáhají uvolňování hlenu z dýchacích cest.

Publikováno: 07. 09. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Antonie Zelinková

Tagy: penízovka sametonohá | rostlina