Olše lepkavá: Kráska do každé zahrady

Olše Lepkavá

Olše lepkavá: Popis a charakteristika

Olše lepkavá (Alnus glutinosa) je vlhkomilný strom dorůstající do výšky až 25 metrů, řidčeji se vyskytující jako keř. Její koruna je kuželovitá a vzdušná. Kůra je v mládí hladká, šedohnědá, později tmavě šedá a rozpukaná. Listy jsou střídavé, řapíkaté, okrouhle vejčité až okrouhle kosočtverečné, na vrcholu tupé nebo vykrojené. Typická je pro ně lepkavost, zvláště u mladých exemplářů. Na podzim se na rozdíl od jiných listnáčů nebarví, ale opadávají zelené. Olše lepkavá je jednodomá rostlina s nenápadnými květy, které se objevují před rašením listů od února do dubna. Samčí květy jsou uspořádány v převislých jehnědách, samičí v drobných šišticích. Plodem jsou drobné nažky ukryté v zdřevnatělých šišticích, které na stromě zůstávají i přes zimu.

Výsadba a pěstování olše

Olše se vysazují nejlépe na jaře nebo na podzim, kdy je půda dostatečně vlhká. Před výsadbou je vhodné půdu zrýt a obohatit kompostem. Sazenice olše se sázejí do jam o průměru a hloubce asi dvojnásobku velikosti jejich kořenového systému. Po zasazení je důležité sazenice důkladně zalít a půdu kolem nich udusat, aby se zabránilo vzniku vzduchových kapes. Olše preferují slunná až polostinná stanoviště s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Jsou to nenáročné stromy, které nevyžadují žádnou zvláštní péči. Pravidelná zálivka je důležitá pouze u mladých stromků, a to zejména během suchých období. Olše jsou odolné vůči škůdcům a chorobám. Pro udržení jejich pěkného tvaru je možné provádět tvarovací řez, a to nejlépe na konci zimy nebo na začátku jara.

Choroby a škůdci olše

Olše, ač odolné stromy, se potýkají s řadou chorob a škůdců. Mezi nejčastější choroby patří plíseň olšová, která způsobuje žloutnutí a opad listů. Dalším problémem je tracheomykóza, houbové onemocnění napadající cévní systém stromu, což vede k jeho postupnému chřadnutí. Olše také trpí na rakovinu olše, projevující se nádory na kmeni a větvích. Z běžných škůdců lze jmenovat bejlomorku olšovou, jejíž larvy vytvářejí hálky na listech, a pilatku olšovou, jejíž housenky způsobují holožír. Proti chorobám a škůdcům olše je důležitá prevence, jako je výběr odolných odrůd a správná péče o stromy. V případě napadení je nutné zvolit vhodný postřik a zasažené části stromu odstranit a zlikvidovat.

Olše lepkavá v zahradě

Olše lepkavá (Alnus glutinosa) není v zahradách tak častým hostem, ale rozhodně si zaslouží pozornost. Její nenáročnost a odolnost z ní dělají ideální strom pro vlhčí stanoviště, kde se jiným dřevinám tolik nedaří. Rychle roste a vytváří příjemný stín, proto se hodí i do větších zahrad jako solitér. Na jaře vás potěší nenápadnými, ale půvabnými jehnědami, které se později mění v drobné šištice. Listy olše se na podzim barví dozlatova a opadávají relativně pozdě.

Olše lepkavá prospívá na slunci i v polostínu a vyžaduje vlhčí, propustnou půdu. Dobře snáší i znečištěné ovzduší, proto se uplatní i v městských výsadbách. Její kořeny navíc obohacují půdu o dusík, což ocení okolní rostliny. Pokud hledáte nenáročný a odolný strom s okrasnou hodnotou, olše lepkavá je skvělou volbou.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Eliška Krajníková

Tagy: olše lepkavá