Okrasná kopřiva: Žahavá kráska do vaší zahrady
Krása okrasných kopřiv
Okrasné kopřivy, známé také jako koleusy, si získávají oblibu pro svou barevnou paletu listů. Na rozdíl od svých příbuzných, kopřiv dvoudomých, nepálí a jejich krása spočívá v listech s neuvěřitelnou škálou barev a vzorů. Od sytě zelené přes růžovou, fialovou až po žlutou a oranžovou, s kresbami od proužků po tečky, koleusy rozzáří každý interiér i zahradu. Pěstování je nenáročné, vyžadují světlé stanoviště bez přímého slunce a mírnou zálivku. Snadno se množí řízkováním, stačí odstřihnout vrcholový řízek a dát zakořenit do vody nebo vlhkého substrátu. Ať už je umístíte do květináčů, truhlíků nebo záhonů, okrasné kopřivy vám budou dělat radost svými barvami po celou sezónu.
Druhy a kultivary
Rododendron zahrnuje ohromnou škálu druhů a kultivarů, od nízkých, půdopokryvných až po mohutné stromy. Liší se tvarem, velikostí a barvou květů, které rozkvétají od bílé přes růžovou, červenou, fialovou až po žlutou. Některé druhy kvetou brzy na jaře, jiné až v létě. Kromě květů jsou atraktivní i listy, které se na podzim zbarvují do nádherných odstínů. Mezi nejoblíbenější druhy patří rododendron červený, známý svými zářivě červenými květy, a rododendron žlutý, který kvete žlutě a má příjemnou vůni. Oblíbené jsou i velkokvěté hybridy, které se vyznačují širokou škálou barev a tvarů květů. Při výběru druhu a kultivaru je důležité zohlednit podmínky na stanovišti, zejména typ půdy a světelné podmínky.
Pěstování a péče
___
Pro zdravý růst a bohatou úrodu je potřeba rostlinám dopřát vhodné podmínky. Vyberte jim stanoviště s dostatkem slunečního svitu, alespoň 6 hodin denně. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a s neutrálním pH. Pravidelná zálivka je nezbytná, ale vyvarujte se přemokření. Během vegetačního období rostliny pravidelně přihnojujte hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Nezapomínejte ani na ochranu před škůdci a chorobami. Pravidelně kontrolujte listy a v případě potřeby použijte vhodný postřik. Dodržováním těchto zásad se budete moci těšit z bohaté a zdravé úrody.
Použití v zahradě
V zahradách se uplatní jako nenáročná dřevina vhodná pro živé ploty, větrolamy i solitérní výsadbu. Díky své odolnosti snáší i znečištěné ovzduší, a proto se hodí do městských parků a zahrad. Běžně se pěstuje jako okrasný keř pro své krásné květy a nenáročnost. Existuje mnoho kultivarů s různými barvami květů, tvarem růstu a velikostí. Při výsadbě dbejte na dostatek prostoru, jelikož se jedná o poměrně rychle rostoucí dřevinu. Stanoviště volíme slunečné až polostinné s propustnou, mírně vlhkou půdou. Řez provádíme po odkvětu, čímž podpoříme kompaktní růst a bohaté kvetení v dalším roce.
Množení okrasných kopřiv
Okrasné kopřivy, známé také jako koleusy, se množí snadno a rychle, a to hned několika způsoby. Nejjednodušší je množení řízkováním. Stačí uříznout asi 10 cm dlouhý vrcholový řízek s několika listy, odstranit spodní listy a zapíchnout ho do substrátu pro pokojové rostliny. Řízek udržujte v teple a vlhku, ideálně přikrytý průhledným sáčkem nebo ve skleníčku. Do měsíce by měl řízek zakořenit a začít růst.
Další možností je množení semeny. Semena se vysévají na jaře do výsevního substrátu a jen lehce se zatlačí. Důležité je udržovat substrát vlhký, ale ne přemokřený. Semena klíčí při teplotě okolo 20-22 °C. Po vyklíčení a zesílení rostlinek je přesadíme do samostatných květináčů.
Choroby a škůdci
I bohužel, i naše milované rostlinky můžou onemocnět nebo se stát terčem útoku škůdců. Mezi nejčastější choroby patří plísňové infekce, které se projevují skvrnami na listech, hnilobou kořenů nebo vadnutím rostliny. Tyto potvory milují vlhko, takže prevencí je nepřehánět to se zálivkou a zajistit rostlinám dostatek vzduchu. Ze škůdců si na našich zelených spolubydlících rádi smlsnou mšice, svilušky nebo molice. Naštěstí existuje spousta ekologických i chemických přípravků, které nám s nimi pomůžou zatočit. Důležitá je prevence – pravidelně rostliny kontrolujte a včas zasáhněte. A pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníka v zahradnictví.
Okrasné kopřivy v zimě
Okrasné kopřivy, jako jsou oblíbené druhy Coleus, nám svými barevnými listy dělají radost po celou sezónu. S příchodem zimy a prvních mrazíků ale jejich krása venku končí. Nezoufejte ale, i v zimě si můžete užívat jejich pestré barvy. Stačí pár jednoduchých kroků a z okrasných kopřiv se stanou pokojové rostliny. Před prvními mrazíky je přeneste dovnitř. Vyberte jim světlé místo, ideálně bez přímého slunce. Zalévejte je mírně, zeminu nechte mezi zálivkami proschnout. Na jaře, až pomine riziko mrazů, je můžete znovu vysadit ven. Okrasné kopřivy vám tak budou dělat radost svými barvami po celý rok.
Publikováno: 18. 06. 2024
Kategorie: zahrada