OHS - tráva, která vaší zahradě dodá nádech elegance a exotiky

Ohs

Úvod do druhu trávy "ohs"

Ohnivka (zkráceně ohs) patří mezi trávy, které jsou velmi oblíbené nejenom v zemědělství, ale také ve výzdobě zahrad a parků. Jedná se o rostlinu s jemnými až středně hrubými listy, které mohou být sytě zelené nebo nažloutlé. Ohs je typický svým plamenovitým tvarem, protože jednotlivé listy vyrůstají po stranách a rostlina tvoří zajímavou kytici. Ohnivka také snadno snáší sucho a vegetační období má poměrně dlouhé. Celkově je ohs nenáročnou rostlinou, což ho činí vhodným pro různé prostředí.

Popis vzhledu a charakteristiky ohs

Popis vzhledu a charakteristiky ohs

Ohs (Avena sativa) je jedním z nejdůležitějších druhů trávy pěstovaných v zemědělství. Tento vytrvalý druh má typické klasy, které jsou složené z dlouhých, štíhlých a prohnutých klasnatých klásků. Tyto klasy jsou v období kvetení vysoké a mají bohatou žlutavou barvu.

Listy ohsu jsou úzké a dlouhé, tvořící hustý trs rostliny. Jejich barva se pohybuje od světle zelené do středně tmavě zeleného odstínu, s několika bledšími pruhy směrem ke stonku.

Ohs je vysoce adaptabilní rostlina, která se dokáže přizpůsobit různým podmínkám prostředí. Preferuje vlhké půdy s dostatečným množstvím živin a vodu, ale může se dobře dařit i na suchých oblastech.

Charakteristickým rysem ohsu je jeho schopnost poskytnout kvalitní krmivo pro hospodářská zvířata. Odrůdy ohsu jsou selektovány na základě obsahu proteinu, cukru a škrobu, což zajišťuje vyváženou a výživnou stravu pro dobytek.

Celkově je ohs velmi užitečným druhem trávy, který hraje důležitou roli v zemědělské produkci.

Podmínky pro pěstování ohs

Podmínky pro pěstování ohs jsou velmi specifické a závisí na řadě faktorů, jako je nadmořská výška, vlhkost půdy, sluneční záření a mnoho dalších. Ohs vyžaduje dobře propustnou půdu s dostatečným obsahem živin a pH mezi 6,0 až 7,5. Při výsadbě je důležité dbát na dostatečné rozestupy mezi rostlinami a také správnou hloubku zasazení semene. Ohs potřebuje pravidelný záliv a hnojení během celého vegetačního období. V případě ohrožení škůdci nebo chorobami je nutné pravidelně kontrolovat rostliny a přijmout odpovídající opatření k ochraně sklizně.

Využití ohs v zahradě a krajině

Ohs, také nazývaná ozdobnice čínská, je tráva původem z Asie, která se stala populární i v našich zahradách a krajině. Využití ohs je dnes velmi rozšířené a najdeme ji například jako nízkou trávu pod vyššími keři nebo jako součást kamenických zahrad. Ohs vyniká svým světle zeleným odstínem a množstvím přitažlivých květů, které přilákají motýly a čmeláky. Pokud hledáte jednoduchou ale efektivní rostlinu pro výzdobu vaší zahrady nebo krajiny, ohs může být skvělou volbou!

Péče a údržba ohs

Pro správné a zdravé růst ohs je velmi důležitá pravidelná péče a údržba. Mezi nejdůležitější kroky patří pravidelné zalévání, hnojení a sekání. Zalévání by mělo být dostatečné, ale ne přemírné, aby nedošlo k přemokření půdy. Hnojení je potřeba provést na jaře, ideálně organickým hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Sekání zase pomáhá udržet trávu v krátkosti a zamezit tak jejímu prodlužování do výšek, které by mohly ohrozit stabilitu daného porostu. Pokud budete dodržovat tyto zásady, váš ohs bude stát pevně na nohou a budete se na něj moci spolehnout jako na stabilní součást vaší zahrady či parku.

Možnosti množení ohs

Možnosti množení ohs

Ohs je druh trávy, který se vyskytuje převážně na pastvinách a loukách. Pokud chcete mít zdravé a kvalitní porosty této trávy, musíte dbát na správné množení. Existuje několik možností, jak ohs množit:

1. Výsev semen - Tato metoda je velmi běžná a účinná. Se semeny ohsu si můžete pořídit podklad pro výsadbu nebo je rovnou vysít na připravenou půdu.

2. Rozmnožování oddenky - Oddenky jsou podzemní stonky trávy, které mohou samy dále růst a tvořit nové porosty ohsu.

3. Dělení trsů - Pokud máte již existující porost ohsu, lze ho rozdělit na menší části a tím získat více rostlin.

Kterou metodu zvolit, záleží na vašich potřebách a možnostech. Každopádně je důležité zajistit dostatečnou péči a správné prostředí pro růst ohsu, aby byly vaše porosty zdravé a silné.

Závěr a doporučení pro pěstování ohs v zahradě

Závěr a doporučení pro pěstování ohs v zahradě

Pokud se chystáte pěstovat ohs v zahradě, je důležité mít na paměti několik klíčových faktorů. Za prvé, ohs preferuje slunečné stanoviště a dobrou kvalitu půdy. Důležité je také zajistit dostatečnou zálivku během suchých období.

Začněte s přípravou půdy pomocí hnojiva bohatého na dusík a fosfor, což pomáhá podpořit růst a vývoj kořenového systému. Poté posejte semena do hloubky asi 2 cm a pravidelně zalévejte.

Pro dosažení hustšího trávníku můžete použít metodu overseedingu. Tento proces spočívá v rovnoměrném rozprostření další vrstvy semen ohs přes již existující trávník. Pokud plánujete tuto metodu použít, je nejlepší to udělat na jaře nebo na podzim.

Nakonec, nezapomeňte na pravidelnou údržbu trávníku - kosení, vertikutaci a vyhrabání plevele jsou důležité činnosti pro udržení vašeho ohs trávníku krásného a zdravého.

Sledujte tato doporučení a brzy budete mít krásný ohs trávník v zahradě!

Publikováno: 18. 04. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Jarmil Havelka

Tagy: ohs | druh trávy