Kopr: Tajemná bylina plná chuti a léčivých účinků

Kopr

Úvod

Kopr - druh rostliny s mnoha využitími

Význam kopru v zahradě

Význam kopru v zahradě

Kopr, známý také pod vědeckým jménem Anethum graveolens, je druh rostliny s mnoha využitími a přínosy pro zahradu. Tato aromatická bylina je oblíbená mezi zahrádkáři po celém světě a její význam nelze podceňovat.

Kopr je nejen esteticky příjemnou rostlinou, která dodá zahradě nádherný zelený akcent, ale také se pyšní mnoha léčivými vlastnostmi. Jeho listy a semena mají uplakáním vonící aroma, které je často používáno ve vaření jako přísada do různých pokrmů. Například kopr se tradičně používá v rybích receptech nebo ve smetanových omáčkách.

Navíc, kopr má detoxikační účinky na trávicí systém a podporuje správnou funkci střev. Je bohatý na vitamín C a minerální látky, jako je vápník a železo. Kromě toho může kopr pomoci uklidnit žaludeční nepohodlí nebo bolest břicha.

Dalším důležitým aspektem významu kopru v

Popis kopru

Popis kopru

Kopr je aromatická bylina, která patří mezi druhy rostlin. Jeho vědecké jméno je Anethum graveolens a pochází z čeledi miříkovitých. Kopr je tradičně využíván jak v kuchyni, tak i v léčitelství.

Rostlina kopru bývá asi metr vysoká a má tenké stonky s jemně rozčleňovanými listy. Listy jsou tmavě zelené a mají jemnou chuť. Květenství kopru se nazývají okolíky, které obsahují drobné žluté květy. Plody kopru jsou kulovité, hnědé a mají specifickou vůni.

V kuchyni je kopr oblíbeným kořením, zejména ve středoevropské a skandinávské kuchyni. Přidává se do salátů, omáček, polévek, marinád a různých pokrmů s rybami. Jeho svěží chuť přispívá k osvěžení jídla.

Kromě toho má kopr i léčivé účinky. Obsahuje totiž mnoho vitamínů (C, B6) a minerálů (železo, draslík). Díky svým antioxidačním vlastnostem podporuje imunitní systém a detoxikaci organismu. Má také močopudný účinek a pomáhá při trávicích potížích.

Celkově je kopr významnou rostlinou s mnoha využitími. Přidání kopru do jídla nejen obohatí jeho chuť, ale také přinese přínos pro naše zdraví.

Pěstování kopru

Pěstování kopru

Kopr je aromatická a lahodná rostlina, kterou můžete snadno pěstovat i ve vlastní zahradě či na balkoně. Jeho jemné, šťavnaté listy a semínka jsou nepostradatelnou součástí mnoha pokrmů a přidávají jim charakteristickou chuť a vůni.

Pro úspěšné pěstování kopru je důležité zvolit vhodný stanoviště. Kopr preferuje slunečné místo s dobře propustnou půdou. Před výsadbou je vhodné připravit půdu hnojivem nebo kompostem, aby se rostlinám dostalo potřebných živin.

Semená kopru můžete přímo vysévat do země na jaře, nebo si můžete předpěstovat sazenice doma a později je přesadit ven. Semená stačí jen lehce zakrýt tenkou vrstvou zeminy a pravidelně zalévat. Kopr rychle klíčí a za ideálních podmínek by se do dvou týdnů měly objevit první malé rostlinky.

Během vegetačního období je třeba kopry pravidelně zalévat, aby nedocházelo k jejich vysychání. V suchých obdobích je vhodné zvyšovat četnost zálivky alespoň na dvakrát týdně. Při zalévání se snažte vyhýbat přímému zavlažování listů, abyste minimalizovali riziko rozvoje chorob.

Kopry lze též dobře pěstovat ve velkých květináčích na balkoně či terase. V takovém případě volte dostatečně prostorný a hlinitopísčitý substrát, který bude dobře odvodňovat.

Pokud chcete mít stále čerstvý kopr po celou sezónu, doporučuje se pravidelné řezání rostliny. Provádí se odstraňováním vnějších listů a vrcholů stonků. Tento postup podporuje tvorbu nových výhonů a prodlužuje dobu sklizně.

Pozornost věnujte i ochraně kopru před škůdci. Nejčastěji mu hrozí napadení mšicemi nebo plísní. V případě potřeby použijte biologické nebo chemické prostředky, které jsou vhodné proti daným škůdcům.

Pojďte si užít radost z pěstování kopru a tvořit skvělé pokrmy obohacené jeho unikátní chutí a vůní. S trochou péče a lásky se vám jistě podaří pěstovat zdravé a plodné rostliny, které budou ozdobou vaší zahrady i kuchyně.

1. Výběr vhodného stanoviště

1. Výběr vhodného stanoviště pro kopr

Kopr (Anethum graveolens) je aromatická rostlina, kterou lze pěstovat jak v zahradách, tak i na venkovních balkonech či terasách. Pro úspěšný růst a hojnou úrodu kopru je důležité vybrat vhodné stanoviště, které splňuje specifické nároky této rostliny.

Při výběru stanoviště pro kopr je potřeba brát v úvahu následující faktory:

1. Sluneční svit: Kopr preferuje slunná stanoviště s dostatečným množstvím slunečního svitu. Doporučuje se umístit jižní nebo jihozápadní stranu zahrady nebo balkonu, kde bude mít kopřice přístup ke slunci minimálně 6 hodin denně.

2. Půda: Kopr roste nejlépe na propustné a živné půdě s neutrálním pH. Ideální je dobře odvodněná půda bohatá na organickou hmotu. Před výsadbou doporučuje připravit půdu hnojením kompostem nebo dobře rozloženým hnůjtem.

3. Chráněné místo: Kopr je citlivý na vítr a prudké změny teplot. Vyberte proto místo, které je chráněné před silným větrem a průvanem. Také se vyhněte místům s přímým proudem chladného vzduchu.

4. Dostačující prostor: Kopr vytváří bohatý, kořenový systém a má rád dostatek prostoru pro růst. Zvolte tedy stanoviště, které mu umožní rozrůstat se bez omezení.

5. Kompatibilita s ostatními rostlinami: Pamatujte na to, že kopr je vhodné kombinovat s některými dalšími druhy rostlin, jako jsou rajčata, mrkev nebo okurky. Vyhněte se však umístění kopru vedle fazolí nebo koriandru, jelikož tyto rostliny mohou jak ovlivňovat růst kopru, tak i jeho chuť.

Vybráním správného stanoviště pro kopřici zajistíte zdravý růst a bohatou úrodu aromatických lístků i semínek. Nyní již můžete začít pěstovat svůj vlastní kopr a využít ho při vaření či jako ozdobu ve vaší zahradě!

2. Příprava půdy

2. Příprava půdy pro kopr

Při pěstování kopru je správná příprava půdy nezbytnou součástí úspěšného růstu a sklizně této rostliny.

Nejdůležitějším krokem před výsadbou kopru je dobře provést přípravu půdy. Kopr preferuje dobře propustnou, vlhkou a živinami bohatou půdu. Nejlepší je zvolit slunné stanoviště, kde bude dostatek světla pro jeho rychlý růst.

Prvním krokem při přípravě půdy je odstranění všech plevele a zbavení se velkých kamínků či jiných nečistot. Poté je vhodné zahrabat do půdy kompost nebo hnůj, který dodá potřebné živiny rostlinám.

Dalším důležitým krokem je provést zefektivnění půdy pomocí hnojiv. Je možné použít organická hnojiva jako například hnůj nebo kompost, které postupně uvolňují živiny do půdy. Pokud preference jsou pro použití minerálních hnojiv, je nutné dodržet dávkování podle pokynů na obalu, aby nedošlo k přehnojení.

Při přípravě půdy je také vhodné provést zavlažování, aby byla zajištěna dostatečná vlhkost pro růst kopru. Před výsadbou nebo setím semen je důležité navlhčit půdu pomocí zalévání nebo deště. Poté se může pokračovat ke konkrétnímu způsobu výsadby či setí koprových semen.

Správná a pečlivá příprava půdy je základem pro úspěšný růst a sklizeň kopru. Dbejte na správnou živinovou hodnotu, vlhkost i oslunění půdy, abyste dosáhli bohaté a zdravé plodiny této zajímavé rostliny.

3. Sazenice vs. semena

Kopr je druh rostliny, který se široce využívá ve kulinářství i léčitelství. Pokud se chystáte pěstovat kopr doma, můžete volit mezi sazenicemi nebo semeny. V následujícím textu se podrobněji podíváme na rozdíly mezi oběma možnostmi a jak vybrat tu nejlepší pro vás.

4. Zálivka a hnojení

Kopr je druh rostliny, který vyžaduje správnou zálivku a hnojení pro svůj optimální růst a vývoj. V této části se budeme zabývat právě těmito dvěma klíčovými prvky péče o kopr.

Zálivka je velmi důležitá pro udržení dostatečné vlhkosti půdy, ve které kopr roste. Doporučuje se zalévat pravidelně, ale s mírou, aby nedošlo k přelití kořenového systému. Při zálivce je také vhodné dbát na to, aby voda netékala přímo na listy kopru, což by mohlo způsobit jejich poškození nebo choroby.

Co se týče hnojení kopru, doporučuje se použít především organická hnojiva bohatá na živiny. Tyto hnojiva pomáhají posilovat rostlinu a podporují její růst. Hnojení by mělo probíhat postupně během vegetačního období kopru.

Je také důležité pamatovat na správnou kombinaci zálivky a hnojení. Při dodržení správných proporcí dokáže kopr efektivněji využít živiny obsažené v půdě a dosáhnout tak lepšího výsledku.

Nesporně je správná zálivka a hnojení klíčové pro růst a úspěšné pěstování kopru. Pamatujte tedy na pravidelnou zálivku s mírou a správné používání organických hnojiv, abyste mohli užívat bohatou a kvalitní úrodu tohoto zajímavého druhu rostliny.

5. Pěstování kopru v květináči

Příručka k pěstování kopru v květináči

5. Pěstování kopru v květináči

Kopr, známý také pod svým vědeckým názvem Anethum graveolens, je aromatická rostlina používaná jako bylina i zelenina. Má svůj původ ve Středomoří a již staletí se těší oblibě v kulinářském světě. Pokud chcete mít čerstvý kopr při ruce po celý rok, můžete ho snadno pěstovat v květináči. Zde najdete návod, jak na to.

1. Výběr vhodného květináče: Pro pěstování kopru doporučujeme použít hluboký květináč s dostatečnou drenážní vrstvou na dně. Zajistíte tak správnou propustnost půdy a zabráníte přebytečnému stojatému vlhku.

2. Vybraný květináč naplňte kvalitní substrátem: Kopr preferuje propustnou a bohatou půdu. Doporučujeme smíchat zahradní zeminu se zralým kompostem nebo rašelinou pro lepší živinové zásobení vaší rostliny.

3. Sazenice kopru: Zakupte si kvalitní sazenice kopru z ověřeného zdroje. Sazenice přistavejte do květináče s dostatečným odstupem mezi jednotlivými rostlinami. Nezapomeňte na pravidelné zalévání, aby se sazenice dobře ujaly.

4. Sluneční světlo a teplota: Kopr je milovník slunečních paprsků, proto vybírejte místo pro umístění květináče, které je dobře osluněné. Správná teplota k pěstování kopru se pohybuje okolo 20-25 stupňů Celsia.

5. Zálivka a hnojení: Pravidelně zalévejte koprovou rostlinu, ale dbejte na to, aby substrát nebyl přemokřený. Kopr také potřebuje živiny, proto doporučujeme pravidelné hnojení vhodným tekutým hnojivem nebo organickým hnojem.

6. Péče o rostlinu: Odstraňujte suché listy a všechny plevely, které by mohly konkurovat růstu kopru. Při potřebě můžete také zajistit podpory pro vysoké koprovité rostliny.

7. Sklizeň čerstvého kopru: Kopr je možné sklízet již po několika týdnech od výsadby. Stačí přestřihnout nebo utrhnout lístky a využívat je ihned ve vašich kulinářských pokrmech.

Pěstování kopru v květináči není složité, ale vyžaduje správnou péči a dostatek slunečního světla. Sledujte růst rostliny a brzy si můžete užít čerstvý kopr přímo z vaší vlastní zahrádky.

Péče o kopr

Péče o kopr - tipy pro zdravý růst a sklizeň

Kopr, známý také jako Anethum graveolens, je aromatická rostlina s jemnými listy a výraznou vůní. Je hojně využíván v kuchyni jako koření a přísada do salátů, omáček a polévek. Pokud si chcete dopřát čerstvě sklizený kopr plný chuti, je důležité mu věnovat dostatečnou péči.

Prvním krokem při pěstování kopru je správná volba místa. Kopr vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Před výsadbou doporučujeme připravit půdu pomocí kompostu nebo organických hnojiv.

Pokud se rozhodnete pro pěstování kopru ze semen, měli byste jej předem namočit na několik hodin do vody. Poté je vhodné semena zasít do hloubky 1-2 cm a udržovat optimální teplotu okolo 20-25 °C. Po vyklíčení je důležité pravidelné zalévání a udržování vlhkosti půdy.

Při péči o koprové rostliny nezapomeňte také na odplevelení okolo nich a pravidelné hnojení. Kopr je nenáročný na živiny, ale pravidelný přísun dusíku může pozitivně ovlivnit jeho růst a výnos.

Dalším důležitým aspektem péče o kopr je řezání. Pravidelné odstraňování dorůstajících květů a semenných lusků pomáhá udržet rostlinu v kondici a prodloužit její životnost. Mladé lístky kopru lze sklízet již začátkem léta, zatímco semena jsou zralá ke sklizni na konci léta nebo na začátku podzimu.

Pamatujte také na to, že kopr je citlivý na mrazy. Pokud chcete prodloužit jeho sezónu, doporučujeme zasadit jej do květináče nebo ochránit před chladem například fóliovou tunelovkou.

S následováním těchto tipů pro péči o kopr budete mít plné ruce čerstvého a aromatického koření, které můžete využít ve vaší kuchyni i jako ozdobu na stole.

1. Zabezpečení proti škůdcům a chorobám

1. Zabezpečení proti škůdcům a chorobám u kopru

Kopr, druh rostliny s významným aromatickým kořením, je náchylný k různým škůdcům a chorobám, které mohou ovlivnit jeho růst a celkovou produktivitu. Abychom zajistili zdravý a plodný růst kopru, je důležité věnovat pozornost opatřením na ochranu před škůdci a chorobami.

Existuje několik klíčových opatření, která lze provést pro prevenci a léčbu problémů s koprem. Jedním z prvních kroků je pravidelné monitorování rostliny a kontrola přítomnosti škůdců jako jsou mšice, housenky nebo slimáci. Pokud se objeví infestace škodlivých organismů, je potřeba okamžitě zasáhnout pomocí biologických přípravků nebo insekticidních postřiků vhodných pro použití na kopr.

Dalším důležitým aspektem je prevence rozvoje chorob u kopru. Choroby jako plíseň nebo houbové infekce mohou vážně poškodit rostlinu a snížit její vitalitu. Je nutné pravidelně sledovat znamení infekce a v případě potřeby použít fungicidy nebo jiné vhodné léčebné prostředky.

Kromě toho je také důležité správně nakládat s odpadem z koprů, který může sloužit jako zdroj pro škůdce nebo choroby. Je vhodné pravidelně odstraňovat uschlé a poškozené části rostliny a zajistit jejich správnou likvidaci.

Zabezpečení proti škůdcům a chorobám je klíčovým faktorem pro prosperitu a plodnost kopru. Důkladná péče, pravidelná kontrola a adekvátní používání ochranných prostředků jsou důležité prvky při pěstování této aromatické rostliny.

2. Řezání a prořezávání

2. Řezání a prořezávání koprů

Když se jedná o růst a péči o kopr, správné řezání a prořezávání jsou klíčové. Tato činnost pomáhá udržet rostlinu zdravou, podporuje její růst a zvyšuje výnosy. Připravili jsme několik tipů, které vám pomohou pochopit správný postup při řezání a prořezávání kopru.

1. Čas pro řezání: Ideálním časem pro řezání kopru je jeho aktivní růst. Nechte rostlinu vyrodit semena a potom ji odstraňte, abyste ji podpořili ke druhému období růstu.

2. Vyberte správný nástroj: Použijte ostré nože nebo štěpky, aby se minimalizoval stres na rostlinu. Dezinfikujte nástroje před každým použitím, abyste zabránili šíření chorob.

3. Prořeďte stonky: Pravidelně odstraňujte suché, poškozené nebo nemocné stonky kopru. To zajistí lepší proudění vzduchu mezi rostlinami a sníží riziko infekce chorobami.

4. Omezte kvetení: Chcete-li udržet koprové listy čerstvé a aromatické, odstraňte včasné květy. To pomáhá zabránit, aby rostlina příliš rychle vyčerpala svou energii na produkci semen.

5. Výběr řezu: Prořezávání kopru zahrnuje odstraňování horní části stonku nebo bočních větví. Vyvarujte se příliš hlubokému řezání, abyste nedopustili poškození kořenového systému.

Pamatujte si, že řezání a prořezávání je individuální pro každou rostlinu kopru. Můžete experimentovat s různými technikami a pozorovat, jak vaše rostlina reaguje. S pravidelnou péčí budete mít zdravý a hojně plodící kopr po celou sezónu.

3. Sklizeň a uchování kopru

3. Sklizeň a uchování kopru

Kopr, jako druh rostliny, je oblíbenou bylinkou používanou v kuchyni pro svůj charakteristický aroma a chuťové vlastnosti. Pokud máte štěstí a pěstujete si kopr ve vlastní zahradě, je důležité znát správný čas pro sklizeň a následné uchování této aromatické bylinky.

Sklizeň kopru probíhá obvykle ve chvíli, kdy rostlina dosahuje plné zralosti. To se obvykle stává přibližně osm až deset týdnů po setí semen. Je dobré sledovat rostlinu pravidelně a odebírat listy nebo semínka postupně, aby se stimulovala další tvorba nových lístků.

Při sklizni listů kopru je vhodné odřezat horní část rostliny nad prvním nebo druhým uzlem. Tím umožníte rychlejší regeneraci rostliny a další růst nových lístků. Odebírané listy můžete ihned konzumovat čerstvé nebo je usušit pro pozdější použití.

Pokud chcete sklízet semena kopru, nechte rostlinu dozrát a uschnout na stonku. Poté stačí jemně zaklepat stonkem nebo listy nad nádobou, abyste semena vysypali. Můžete také sundat celý květový deštník a nechat jej uschnout na suchém místě. Když semena zcela dozrají, stačí je sbalit do papírového sáčku a uložit na suchém a chladném místě.

Uchování kopru po sklizni je snadné. Pokud chcete uchovat čerstvé lístky kopru, můžete je zamrazit nebo usušit. Zamrazením zachováte co nejvíce aroma a chuť rostliny, zatímco sušením prodloužíte jejich trvanlivost. Semena kopru je dobré skladovat v suchu a kyslíku nepropustných nádobách, abyste zabránili ztrátě klíčivosti.

Sklizeň a uchování kopru jsou důležité fáze ve vaší vlastní pěstitelské činnosti. Dodržujte správné postupy pro sklizeň a uchování této aromatické bylinky a budete si moci užít její výjimečnou chuť po celý rok.

Využití kopru v kuchyni

Kopr - využití kopru v kuchyni

Kopr je aromatická a chutná bylina, která se často používá v různých kuchyních po celém světě. Jeho jemné lístky a semínka dodávají pokrmům osvěžující chuť a pronikavou vůni. Využití kopru v kuchyni je skutečně široké a mnohostranné.

V salátech je kopr často používán jako dekorace, díky svým zeleným lístkům přináší do pokrmu barevnost a lahodnost. Taktéž může být přidán do polévek, omáček a marinád, aby jim dodal pikantní podtón.

Jedním z nejpopulárnějších využití kopru je ve spojení s rybami. Díky svému charakteristickému aroma doplňuje dochucování ryb ve formě marinády nebo posypu před pečením.

Dalším zajímavým způsobem, jak využít kopr, je jeho použití při konzervování potravin pomocí naložení nebo fermentace. Nakládaný kopr se často používá jako přísada do okurek nebo dalších zeleninových konzerv, aby tyto pokrmy získaly příjemnou a osvěžující chuť.

Pokud máte rádi dezerty, určitě oceníte využití kopru v kombinaci s ovocem, jako je například meloun nebo jahody. Kopr zde přidává svůj unikátní akcent a oživuje chuťové buňky.

Využití kopru v kuchyni je opravdu pestré a jeho aromatická síla může zcela změnit charakter každého pokrmu. Nezapomeňte tedy na toto malé, ale výjimečné koření při vašem dalším vaření!

1. Použití čerstvého kopru

Kopr je druh rostliny, který je v kuchyni velmi oblíbený díky svému charakteristickému aroma a osvěžující chuti. V následujícím článku se zaměříme na jedno z mnoha použití tohoto lahodného bylinkového přísadu - použití čerstvého kopru. Čerstvý kopr je skvělým doplňkem do mnoha pokrmů, ať už jde o saláty, omáčky nebo polévky. Jeho jemná chuť dokonale podtrhuje přírodní chutě ostatních surovin. Zatímco suchý kopr lze použít téměř stejným způsobem, čerstvý kopr dodá vašim pokrmům nezapomenutelnou svěžest a vůni. Připojte se ke mně a objevte s námi bohaté možnosti využití čerstvého kopru!

2. Sušení a mražení kopru

2. Sušení a mražení kopru

Kopr je výjimečnou rostlinou, která přidává do jídel osvěžující chuť a aromatickou vůni. Abychom si mohli užívat jeho chutných přínosů po celý rok, existuje několik metod, jak sušit a zamrazit koprové listy.

Sušení kopru je jednoduchý způsob, jak zachovat jeho chuť a aroma. Nejprve si sberte čerstvé listy kopru a opláchněte je pod tekoucí vodou. Poté je nechte vyschnout na vzduchu nebo použijte sušičku na ovoce a zeleninu. Když jsou listy suché a křehké, uložte je do uzavíratelného kontejneru nebo sáčku na potraviny. Sušený kopr můžete použít při vaření jako koření do pokrmů.

Další možností pro dlouhodobé uchování kopru je zamrazení. Opět si sberte čerstvé listy kopru a opláchněte je důkladně. Následně je nakrájejte na menší kousky nebo rozemelte v mixéru se špetkou soli. Vzniklou hmotu pak rozprostřete ve formách na led nebo naplněných průhledných sáčcích na zamrazování. Zamražený kopr můžete přidávat do různých pokrmů, jako jsou polévky, omáčky nebo těstoviny.

Sušení a mražení kopru je skvělý způsob, jak si zachovat jeho vynikající chuť a aroma po celý rok. Nezapomeňte si připravit dostatek sušeného nebo zmraženého kopru a vychutnejte si ho ve vašich oblíbených receptech!

3. Recepty s koprem

Kopr je druh rostliny, která se často používá v kuchyni kvůli svému výraznému aroma a chuti. V této rubrice najdete několik skvělých receptů s koprem, které vám poskytnou inspiraci pro vaření s touto skvělou bylinkou. Nenechte si ujít tyto lahodné pokrmy!

Závěr o kopru

Kopr je fascinující rostlina, která si zaslouží naši pozornost. Jeho široké využití v kuchyni, lékařství i kosmetice dokazuje jeho mnohostrannost a prospěšnost pro lidský organismus. Závěrem lze konstatovat, že kopr je skutečně důležitý druh rostliny, který bychom si měli více vážit a zařadit ho do naší každodenní péče.

Zdroje

Zdroje

- Botanika: Kopr (Anethum graveolens) je aromatická bylina z čeledi miříkovitých.

- Historie: Kopr se pěstuje již tisíce let a má bohatou historii v kulinářství, medicíně i v tradičních lidových praktikách.

- Pěstování: Kopr je nenáročnou rostlinou na pěstování a může být úspěšně pěstován jak v zahradách, tak ve venkovních květináčích.

- Využití: Kopr je oblíbenou bylinkou ve světové kuchyni. Je hojně používán při vaření jako dochucovadlo do polévek, salátů, omáček nebo marinád. Mimo to má také léčivé účinky a používá se například při trávicích potížích.

- Tradiční praxe: Koprové semínko se tradičně používá na ochranu proti nadýmání a pro lepší trávení. V lidovém léčitelství se také doporučuje jako prostředek na uklidnění nervů.

- Kulturní symbolika: Kopr má také své místo v kulturním dědictví některých zemí, kde je symbolem štěstí, plodnosti nebo ochrany před zlými silami.

- Ekonomický význam: Kopr se také pěstuje pro komerční účely, a to jak pro potřeby kulinářství, tak pro výrobu éterických olejů nebo semenných produktů.

Publikováno: 17. 07. 2023

Kategorie: zahrada

Autor: Antonie Zelinková

Tagy: kopr | kopr je druh rostliny