Exotická kráska na vaší zahradě: Palma

Palma

Druhy palem do zahrady

Palmy evokují exotickou atmosféru tropických krajů a dokáží vnést do zahrady nádech exotiky a elegance. Ne všechny druhy palem jsou ale vhodné pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Při výběru palmy do zahrady je důležité zohlednit její mrazuvzdornost a nároky na pěstování.

Mezi oblíbené a odolné druhy palem, které snesou i mírné mrazy, patří například žumara nízká (Chamaerops humilis). Tato palma pochází ze Středomoří a je charakteristická svým kompaktním vzrůstem a vějířovitými listy. Dobře snáší sucho a slunečné stanoviště. Další možností je datlovník kanárský (Phoenix canariensis), který je známý svým robustním kmenem a elegantními péřovitými listy. Tato palma vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu.

Pro milovníky netradičních druhů je tu palma konopná (Trachycarpus fortunei), která pochází z Himalájí a vyznačuje se drsným kmenem a vějířovitými listy. Její velkou předností je vysoká mrazuvzdornost. Při správné péči a vhodné zimní ochraně lze v našich podmínkách pěstovat i některé druhy palem, které nejsou plně mrazuvzdorné. Patří mezi ně například palma chilská (Jubaea chilensis) nebo palma washingtonie (Washingtonia). Tyto druhy vyžadují chráněné stanoviště a důkladnou zimní ochranu.

Výběr správné palmy

Palmy evokují exotické krajiny, sluneční paprsky a dovolenkovou atmosféru. Ne všechny palmy jsou si ale rovny a výběr té správné pro váš domov či zahradu vyžaduje trochu znalostí a úvahy. Prvním krokem je uvědomit si, jaký prostor máte k dispozici. Některé druhy palem, jako například datlovník kanárský, dorůstají impozantních rozměrů a hodí se spíše do velkých hal či zimních zahrad. Naopak menší druhy, jako Chamaedorea elegans (horská palma), se spokojí i s menším prostorem a jsou ideální do bytů. Důležitým faktorem je také množství světla. Většina palem miluje slunné stanoviště, existují však i druhy, které tolerují stín, například Howea forsteriana (kencie). Nezapomeňte zohlednit i vaše pěstitelské schopnosti. Některé palmy jsou nenáročné a odolné, jiné vyžadují specifickou péči a pozornost. Před nákupem si proto důkladně prostudujte požadavky daného druhu na zálivku, hnojení a případně i zimování. Správně zvolená palma se vám odmění svou krásou a elegancí a vnese do vašeho domova nádech exotiky.

Vlastnost Palma Dub
Typ stonky Kmen Kmen
Typ listů Zpeřené nebo dlanité Laločnaté

Světlo a teplota

Palmy, tyto exotické krásky, milují slunce a teplo. Pocházejí z tropických a subtropických oblastí, kde je sluneční svit intenzivní a teploty se pohybují v příjemných výšinách. Pro správný růst a zdraví potřebují palmy dostatek světla. Ideální je umístit je na světlem zalité místo, kde budou mít alespoň 6 hodin denně přímé sluneční světlo. Pokud pěstujete palmu v interiéru, zvolte pro ni stanoviště u okna orientovaného na jih nebo západ. Nedostatek světla se projeví blednutím listů a slabým růstem.

Teplota je pro palmy stejně důležitá jako světlo. Většina druhů preferuje teploty mezi 20-25 °C během dne a kolem 15-18 °C v noci. Dlouhodobé vystavení nízkým teplotám může palmu vážně poškodit. V zimě je proto důležité chránit palmy před mrazem a průvanem. Pokud pěstujete palmu venku, přeneste ji na zimu do interiéru nebo ji důkladně zakryjte. S trochou péče a pozornosti vám palmy přinesou do vašeho domova kousek exotiky a radosti.

Zálivka a hnojení

Palmy pocházející z tropických oblastí potřebují dostatek vláhy. Během vegetačního období, od jara do podzimu, zaléváme vydatně, jakmile substrát na povrchu proschne. V zimě zálivku omezíme, substrát necháme před další zálivkou více proschnout. Palmy nesnáší přemokření, proto je důležité zajistit jim dobře propustný substrát a drenážní vrstvu na dně květináče. Voda by v květináči neměla nikdy stát. Pro zálivku používáme odstátou vodu pokojové teploty.

Kromě zálivky je pro zdravý růst palem důležité i pravidelné hnojení. Během vegetačního období hnojíme jednou za 14 dní hnojivem určeným pro palmy. Toto hnojivo obsahuje vyvážený poměr živin, které palmy potřebují pro svůj růst a vitalitu. V zimě hnojení omezíme na jednou za měsíc. Hnojivo aplikujeme vždy na vlhký substrát, abychom zabránili popálení kořenů.

Palmy, ty exotické krásky, s listy táhnoucími se k nebi jako štíhlé paže, v nás probouzejí touhu po dalekých krajích a teplých mořských váncích.

Hana Nováková

Přesazování palem

Palmy, tyto exotické krásky, dokáží vnést do našich domovů nádech tropů. Aby však prospívaly a dělaly nám radost, je potřeba jim dopřát i tu správnou péči. Jedním z důležitých úkonů je přesazování. Palmy sice nemají rády časté stěhování, ale jednou za čas je to nutné, aby měly dostatek prostoru pro své kořeny.

Nejvhodnější dobou pro přesazování palem je jaro, kdy se rostliny probouzejí k životu. Zvolte květináč, který je o něco větší než ten původní, ideálně s odtokovým otvorem. Na dno nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků, aby se kořeny nezahlcovaly vodou. Použijte substrát určený přímo pro palmy, který je bohatý na živiny a má dobrou propustnost.

Při přesazování buďte opatrní na kořeny, abyste je nepoškodili. Palmu opatrně vyjměte ze starého květináče a zkontrolujte kořenový systém. Pokud jsou kořeny příliš husté, můžete je jemně rozvolnit. Poté palmu umístěte do nového květináče, zasypte substrátem a důkladně zalijte.

Po přesazení dopřejte palmě dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci. Pravidelně ji zalévejte, ale nepřelévejte, aby kořeny nezačaly uhnívat. Vhodné je také rosení listů, které pomáhá udržovat optimální vlhkost.

Zimní ochrana

Palmy, tyto exotické krásky, evokují slunce, teplo a dovolenkovou pohodu. V našich zeměpisných šířkách se jim ale v zimě příliš nedaří. Nízké teploty a mráz jsou pro většinu druhů palem smrtelné. Proto je potřeba jim během chladných měsíců dopřát náležitou zimní ochranu.

Nejdůležitější je ochrana kořenového systému. Ten je náchylný k promrznutí, což může vést k uhynutí celé rostliny. Kořeny palmy ochráníme vrstvou mulče, například slámou, listím nebo kůrou. Mulč by měl být vysoký alespoň 15-20 cm. Další možností je obalit květináč izolačním materiálem, jako je bublinková fólie nebo jutovina.

Kromě kořenů je důležité chránit i listy palmy. Ty jsou citlivé na mráz a studený vítr. Listy můžeme svázat k sobě do tvaru "doutníku", abychom minimalizovali jejich plochu vystavenou nepříznivým podmínkám. Svázané listy pak můžeme obalit netkanou textilií.

Zimní ochrana palem se liší v závislosti na druhu a odolnosti konkrétní rostliny. Některé druhy palem snesou mírný mráz, jiné je nutné přezimovat v interiéru. Před nákupem palmy se proto informujte o jejích nárocích na zimování. S trochou péče a pozornosti si ale můžete užívat krásu palem i v našich klimatických podmínkách.

Časté choroby a škůdci

Palmy, ačkoliv jsou obecně odolné rostliny, mohou být náchylné k určitým chorobám a škůdcům. Mezi časté choroby patří hniloba kořenů, která je často způsobena nadměrnou zálivkou nebo špatnou drenáží. Příznaky zahrnují žloutnutí listů, hnědnutí špiček listů a celkové chřadnutí rostliny. Další chorobou je skvrnitost listů, která se projevuje hnědými nebo černými skvrnami na listech. Může být způsobena houbovými nebo bakteriálními infekcemi.

Co se týče škůdců, palmy mohou být napadány sviluškami, které způsobují žloutnutí a opadávání listů. Dalším škůdcem jsou červci, kteří se projevují bílými chomáčky na listech a stoncích. Mšice jsou také častým problémem, sají šťávu z rostliny a způsobují deformaci listů. Prevence chorob a škůdců zahrnuje zajištění optimálních pěstebních podmínek, jako je správná zálivka, dostatek světla a dobrá cirkulace vzduchu. Pravidelná kontrola rostlin na přítomnost škůdců a chorob je také důležitá. V případě napadení je nutné zasáhnout vhodnými insekticidy nebo fungicidy.

Inspirace: Palmy v zahradním designu

Palmy evokují exotickou atmosféru dalekých krajů a do zahrady vnáší nádech tropů. Ačkoliv je Česká republika od tropického podnebí na hony vzdálená, existuje řada druhů palem, které se s trochou péče a správným výběrem stanoviště dokáží vyrovnat i s našimi klimatickými podmínkami. Při výběru palmy do zahrady je zásadní zohlednit její mrazuvzdornost. Mezi odolnější druhy patří například Trachycarpus fortunei (konopná palma) nebo Chamaerops humilis (žumara nízká), které snesou mrazy až do -15 °C, pokud jsou chráněny před vlhkem a větrem. Pro méně zkušené pěstitele je vhodné začít s mrazuvzdornějšími druhy a postupně experimentovat s náročnějšími palmami. Palmy lze v zahradě využít mnokými způsoby. Solitérní palma uprostřed trávníku se stane dominantou zahrady a dodá jí punc exotiky. Nižší druhy palem najdou uplatnění ve skalce, kde vytvoří zajímavý kontrast s kameny a sukulenty. Palmy v květináčích lze umístit na terasu, balkon nebo k bazénu a vytvořit tak příjemnou atmosféru pro relaxaci. Při pěstování palem v našich podmínkách je důležité dopřát jim dostatek slunce a tepla. Vhodné je i zimní krytí, které palmy ochrání před mrazem a vlhkem. S trochou péče a správným přístupem se tak i v České republice můžete těšit z krásy a exotiky palem ve vaší zahradě.

Publikováno: 09. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Veronika Holubová

Tagy: palma | palma je druh rostliny