Černý bez: Poklad na vaší zahradě

Černý Bez

Černý bez: Zahradní favorit

Černý bez je oblíbeným obyvatelem českých zahrad už po staletí. Není divu, vždyť tento nenáročný keř s bohatou historií a spoustou lidových tradic nabízí krásu, užitek i odolnost. Na jaře nás okouzlí záplavou bílých, voňavých květů, které se později promění v temně fialové, téměř černé plody. Ty lákají nejen svým vzhledem, ale i sladkokyselou chutí a vysokým obsahem vitamínů a antioxidantů. Z květů černého bezu se připravuje lahodný sirup, limonáda nebo čaj, plody se pak hodí na výrobu marmelád, šťáv a vína.

I když se černý bez řadí spíše mezi keře, jeho robustní růst a výška, která může dosáhnout až sedmi metrů, z něj dělá impozantní dominantu zahrady. Navíc je černý bez nenáročný na pěstování a odolný vůči chorobám, takže se mu bude dařit i méně zkušeným zahradníkům. Jeho nenáročnost a krása z něj dělají ideální volbu pro živé ploty, solitérní výsadbu i pro zpestření okrasných záhonů. Ať už se rozhodnete pro černý bez z jakéhokoli důvodu, jeho krása, užitek a nenáročnost z něj dělají favorita, který si své místo na českých zahradách bezpochyby zaslouží.

Pěstování bezu: Snadné tipy

Černý bez je nenáročný keř, který se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Prospívá mu slunné stanoviště nebo polostín s vlhčí, propustnou půdou bohatou na živiny. Pro výsadbu sazenice černého bezu zvolte období od podzimu do jara. Důležitá je zálivka, a to hlavně v prvních letech po výsadbě a během suchých období. Černý bez nevyžaduje řez, ale pro bohatší úrodu květů a plodů je vhodné ho jednou za čas zmladit. Stačí na jaře odstranit staré a slabé větve. Při pěstování černého bezu se můžete setkat s mšicemi. Proti nim účinně bojujete postřikem z kopřivového výluhu. Kromě klasického černého bezu existují i okrasné kultivary, které se liší barvou listů nebo květů. Černý bez se skvěle doplňuje s ovocnými stromy, jako jsou jabloně, hrušně nebo třešně. Společná výsadba prospívá oběma druhům – černý bez odpuzuje některé škůdce a ovocné stromy mu naopak poskytují stín.

Množení: Řízky a semena

Černý bez můžeme množit dvěma hlavními způsoby: řízky a semeny. Řízkování je rychlejší a jednodušší metoda, která zaručuje zachování vlastností mateční rostliny. Pro řízkování černého bezu se používají asi 20 cm dlouhé řízky z jednoletých výhonů, které se odebírají na podzim po opadu listů. Řízky se zapichují do vlhkého substrátu, ideálně směsi písku a rašeliny, a udržují se v chladu a vlhku. Na jaře zakořeněné řízky přesazujeme na stanoviště.

Naopak množení semeny je zdlouhavější a nejistější. Semena černého bezu potřebují ke klíčení studenou stratifikaci, tedy období chladu. Semena vyséváme na podzim do výsevního substrátu a necháme je přezimovat venku. Na jaře semena vyklíčí a mladé rostlinky můžeme po zesílení přesadit.

Druh ovocného stromu, například jabloň, se množí odlišně. Zatímco řízkování je u jabloní méně obvyklé a používá se spíše pro speciální odrůdy, roubování je běžnou praxí. Roubování spočívá v přenesení části ušlechtilé odrůdy jabloně (roubu) na podnož, tedy zakořeněný kmínek jiné jabloně. Roubování se provádí na jaře a umožňuje zkombinovat vlastnosti obou rostlin – odolnost podnože a kvalitu plodů roubu.

Bezinkový sirup: Recept

Černý bez, tenhle nenápadný keř, který potkáte na procházkách přírodou, ukrývá ve svých květech poklad – základ pro lahodný bezinkový sirup. Jeho příprava je snadná a zvládne ji i úplný začátečník. Ať už ho budete přidávat do vody, limonády, nebo třeba do koktejlů, jeho osvěžující chuť s nádechem léta si vás získá.

Kromě květů černého bezu budete potřebovat jen cukr, citron a vodu. Na 1 litr sirupu si připravte zhruba 40 voňavých květů bezu, 1 kg cukru, 1 litr vody a 2 citrony. Nezapomeňte květy sbírat na slunném místě, ideálně dopoledne, kdy obsahují nejvíce pylu.

Květy bezu opatrně opereme a necháme okapat. V hrnci svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout. Mezitím si oloupeme citrony a nakrájíme je na plátky. Do sklenice s květy bezu přidáme plátky citronu a zalijeme vychladlým cukrovým roztokem. Sklenici uzavřeme a necháme na chladném a tmavém místě louhovat minimálně 3 dny, ideálně však celý týden. Během louhování sklenicí občas zatřepeme. Po uplynutí doby louhování sirup scedíme přes plátno nebo husté sítko a nalijeme do čistých lahví.

A máte hotovo! Váš domácí bezinkový sirup je připraven k ochutnání.

Bezinková šťáva: Oslava chuti

Černý bez, tento zdánlivě obyčejný keř, ukrývá ve svých květech a plodech poklad – lahodnou a osvěžující šťávu. Bezinková šťáva, tmavá a tajemná jako letní noc, je doslova oslavou chuti. Sladká s jemným nádechem trpkosti, evokuje vzpomínky na dětství a babiččiny koláče. Ať už ji pijete vychlazenou v horkém dni, nebo ji přidáváte do teplých nápojů v zimě, vždy vás potěší svou jedinečnou chutí a vůní. Navíc je černý bez známý svými blahodárnými účinky na zdraví. Obsahuje vitamíny C a B, antioxidanty a další prospěšné látky, které posilují imunitu a chrání organismus.

Bezinkové květy: V kuchyni

Černý bez je doslova králem jarní kuchyně. Jeho květy, s omamnou vůní a jemnou chutí, nabízejí nepřeberné kulinářské možnosti. Z květů černého bezu se nejčastěji připravuje lahodný sirup, který je základem pro osvěžující limonády nebo letní koktejly. Stačí smíchat s vodou, přidat pár kostek ledu a plátky citronu a domácí limonáda je na světě. Sirup z květů černého bezu se dá použít i do moučníků, koláčů nebo zmrzliny, kterým dodá nezaměnitelnou chuť a aroma.

Květy černého bezu se dají také obalovat v těstíčku a smažit jako koblihy. Tyto voňavé a křehké „kosmatice“ jsou oblíbenou pochoutkou nejen u dětí. Květy se dají usušit a používat na přípravu lahodného čaje, který má uklidňující účinky. Čerstvé květy se přidávají do ovocných salátů, jogurtů nebo dezertů. Fantazii se meze nekladou. Nezapomeňte ale, že květy černého bezu je důležité sbírat na čistých místech, daleko od silnic a znečištění.

Černý bez, ten je pro mě symbolem dětství. Vzpomínám si, jak jsme z jeho květů dělali s babičkou voňavou šťávu, a na podzim jsme pak sbírali jeho temné plody.

Anežka Nováková

Škůdci a choroby bezu

Černý bez je naštěstí poměrně odolná rostlina, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější nezvané hosty patří mšice, které vysávají šťávu z mladých výhonků a listů. Jejich přítomnost poznáte podle zkroucených listů a lepkavé medovice. Naštěstí existuje několik ekologických způsobů, jak se mšic zbavit, například postřik z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Dalším nepříjemným škůdcem je bejlomorka bezová, jejíž larvy vytvářejí v listech typické hálky. Silnější napadení může omezit růst rostliny, ale pro člověka nepředstavuje žádné riziko. Z chorob se na černém bezu může vyskytnout padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí obvykle nebývá fatální, ale může snížit vitalitu rostliny. V boji proti němu pomáhá odstraňování napadených částí a postřik fungicidem.

Stejně tak i ovocné stromy, jako například jabloně, trpí škůdci a chorobami. Mšice se nevyhýbají ani jim a mohou způsobovat deformace plodů. Mezi další obávané škůdce patří obaleč jablečný, jehož housenky vyžírají plody zevnitř. Z chorob pak můžeme jmenovat strupovitost jabloní, která se projevuje tmavými skvrnami na plodech a listech. Proti škůdcům a chorobám ovocných stromů je důležitá prevence, jako je výběr odolných odrůd a správná péče o stromy. V případě napadení je nutné zvolit vhodný postřik, a to v souladu s ochranou životního prostředí.

Bez černý: Léčivé účinky

Bez černý je opadavý keř nebo malý strom, který roste v celé Evropě. Jeho plody, černé bobule, se používají v lidovém léčitelství po staletí. Obsahují vysoké množství vitamínů C a B, antioxidantů a flavonoidů. Tyto látky posilují imunitní systém, chrání buňky před poškozením volnými radikály a pomáhají bojovat proti zánětům v těle. Bez černý je známý svými účinky proti nachlazení a chřipce. Jeho plody podporují pocení, snižují horečku a uvolňují ucpaný nos. Sirup z černého bezu je oblíbeným domácím lékem na kašel. Kromě plodů se v léčitelství využívají i květy černého bezu. Mají močopudné a protizánětlivé účinky. Čaj z květů černého bezu se používá při infekcích močových cest, zánětech dutin a bolestech hlavy. Je důležité si uvědomit, že bez černý obsahuje i látky, které mohou být ve větším množství toxické. Proto je důležité dodržovat doporučené dávkování a vyvarovat se konzumaci syrových plodů.

Odrůdy bezu: Výběr té pravé

Černý bez je v našich končinách oblíbený pro své květy i plody, ze kterých se připravují sirupy, šťávy a další dobroty. Existuje však i druh ovocného stromu, který s ním sdílí jméno – bez černoplodý, známý také jako bez kanadský. Na rozdíl od černého bezu se pěstuje pro své chutné plody, které se podobají borůvkám. Při výběru správné odrůdy je důležité zvážit účel pěstování. Pro okrasné účely a sběr květů je ideální černý bez 'Black Lace' s tmavými, krajkovými listy. Pro bohatou úrodu plodů je vhodnější bez černoplodý 'Sampo', který se vyznačuje velkými, sladkými plody a vysokou odolností vůči chorobám. Další oblíbenou odrůdou je 'Haidell' s aromatickými plody, vhodnými pro výrobu džemů a šťáv. Bez černoplodý preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Je nenáročný na péči a odolný vůči mrazu.

Vlastnost Černý bez Jablko
Barva plodu Tmavě fialová až černá Zelená, žlutá, červená
Chuť plodu Sladkokyselá, aromatická Sladká, kyselá

Bez v zahradním designu

Černý bez je vděčný keř, který se na zahradě uplatní mnoha způsoby. Jeho elegantní tmavé listy a záplava bílých květů na jaře z něj dělají atraktivní dominantu. Navíc jeho plody, bezinky, jsou skvělou surovinou pro výrobu domácích sirupů, džemů a likérů. V zahradním designu se černý bez dá využít jako solitér, ale i do volně rostoucích živých plotů. Skvěle se kombinuje s jinými kvetoucími keři, například s kalinou nebo s tavolníkem. Pokud chcete vytvořit kontrastní kompozici, zasaďte černý bez k ovocnému stromu s odlišnou texturou listů a barvou plodů. Zajímavou kombinaci vytvoříte například s jabloní, hrušní nebo třešní. Při výběru stanoviště pro černý bez myslete na to, že preferuje slunné až polostinné místo s vlhčí, propustnou půdou. Bez černý je nenáročný na údržbu a odolný vůči škůdcům a chorobám. Stačí ho jednou za čas prosvětlit a odstranit staré nebo poškozené větve.

Publikováno: 13. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jarmil Havelka

Tagy: černý bez | druh ovocného stromu