Rehek zahradní: Jak na pěstování této krásné rostliny?

Rehek Zahradní

Rehek zahradní: Popis

Rehek zahradní není druh rostliny, ale pták. V Česku je to jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších ptáků. Jeho charakteristickým znakem je rezavě zbarvená hruď a ocas, který neustále pocukává nahoru a dolů. Rehek zahradní je menší než vrabec, dorůstá délky asi 14 cm. Sameček a samička se od sebe zbarvením příliš neliší. Mladí ptáci jsou hnědě skvrnití. Rehek zahradní se živí hmyzem, pavouky a dalšími drobnými bezobratlými živočichy. V zimě nepohrdne ani bobulemi a semeny.

Výsadba a pěstování

Rehek zahradní není rostlina, ale pták. Pro jeho přilákání do zahrady je vhodné vytvořit vhodné podmínky. Rehek zahradní preferuje polostinné a stinné oblasti s dostatkem keřů a stromů, které mu poskytují úkryt a hnízdní možnosti. Důležitá je také blízkost vody, ať už ve formě jezírka, pítka nebo potoka. Rehek se živí hmyzem, pavouky a jinými bezobratlými, proto je vhodné omezit používání pesticidů. V zimě ocení přikrmování slunečnicovými semínky, lojem nebo jablky.

Ideální stanoviště

Rehek zahradní sice není rostlina, ale pták, ale pojďme se podívat, jaká stanoviště má nejraději. Rehek zahradní má rád blízkost lidí a často se usazuje v zahradách, parcích a sadech. Má rád otevřené plochy s nízkým porostem, kde může hledat potravu. Ideální je pro něj trávník s roztroušenými stromy a keři, které mu poskytují stín a úkryt před predátory. Důležitá je také přítomnost vody, ať už v podobě zahradního jezírka, pítka pro ptáky nebo blízkého potoka. Rehek zahradní ocení i hromadu dřeva nebo kompost, kde si může hledat hmyz a další bezobratlé. Naopak se vyhýbá hustým lesům a místům s vysokou koncentrací lidí.

Vlastnost Rehek zahradní
Druh Pták

Zalévání a hnojení

Rehek zahradní není rostlina, ale pták. Nepotřebuje zalévat ani hnojit. Živí se hmyzem, pavouky, žížalami a drobnými bezobratlými. Na podzim a v zimě si zpestřuje jídelníček bobulemi a ovocem. Pokud chcete rehkům zahradním zpříjemnit život na vaší zahradě, můžete jim nabídnout misku s vodou, zvláště v horkých letních dnech. Také jim prospěje, když na zahradě necháte část trávníku neposekanou, aby v něm mohli hledat potravu. Rehek zahradní je užitečný pomocník v boji proti škůdcům, proto je žádoucí ho na zahradě přivítat.

Rozmnožování

Rehek zahradní, tenhle fešák s oranžovým bříškem, si na jaře hledá partnerku pro založení rodiny. A že to s tou rodinou myslí vážně! Hnízdí totiž dvakrát, někdy dokonce i třikrát do roka. Hnízdo si staví nejčastěji v dutinách stromů, ale nepohrdne ani budkou, kterou mu s láskou připravíme. Samička do něj naklade 4 až 6 vajíček, na kterých pak svědomitě sedí zhruba dva týdny. Sameček se v té době stará o její bezpečí a nosí jí potravu. Po vylíhnutí mláďat se o ně starají oba rodiče. Malí rehci jsou pěkní jedlíci a rodiče se s krmením doslova nenadějí. Už po dvou týdnech mláďata hnízdo opouští, ale rodiče je ještě další týden dokrmují. A pak už se celý cyklus opakuje, rehek zahradní je zkrátka pracovitý rodič!

Rehek zahradní není rostlina, ale pták. Jeho zpěv je jako první pozdrav jara, plný energie a naděje.

Božena Němcová

Škůdci a choroby

Rehek zahradní, tento krásný ptáček s oranžovou náprsenkou, není rostlina, ale pták. A jako každý živý tvor, i on se potýká s různými škůdci a chorobami. Mezi nejčastější parazity, kteří znepříjemňují rehkovi život, patří roztoči. Ti se usazují v peří a živí se jeho odumřelými částmi a kožním mazem. Silné zamoření roztoči může vést k svědění, vypadávání peří a celkovému oslabení organismu. Dalším nepříjemným parazitem je klíště, které se může na rehka přisát při jeho pohybu v trávě. Klíšťata jsou nebezpečná především přenosem různých nemocí, jako je například borelióza.

Rehek zahradní je také náchylný k různým infekcím. Často se u něj vyskytují onemocnění dýchacích cest, která jsou způsobena bakteriemi nebo viry. Tyto infekce se projevují kašlem, kýcháním a dýchacími obtížemi. Vážným problémem je i salmonelóza, bakteriální onemocnění, které postihuje trávicí systém. Rehek se salmonelou může nakazit kontaminovanou potravou nebo vodou. Příznaky salmonelózy jsou průjem, zvracení, ztráta chuti k jídlu a apatie.

Je důležité si uvědomit, že rehek zahradní je divoké zvíře a jeho zdraví bychom neměli podceňovat. Pokud uvidíte rehka, který se chová apaticky, má viditelné parazity nebo vykazuje jiné známky onemocnění, je vhodné kontaktovat odborníka, například záchrannou stanici pro volně žijící živočichy.

Rehek zahradní v kuchyni

Rehek zahradní, vědeckým jménem Phoenicurus phoenicurus, je malý pěvec, který si své jméno vysloužil díky zářivě oranžovému ocasu, připomínajícímu plameny. Ačkoliv by se podle jména mohlo zdát, že rehek zahradní patří mezi rostliny, ve skutečnosti se jedná o hmyzožravce. Jeho jídelníček se skládá z brouků, pavouků, housenek a dalšího drobného hmyzu, který sbírá na zemi i v korunách stromů. V kuchyni bychom tedy rehky zahradní hledali marně. Nejsou to bylinky, ze kterých bychom připravili chutný pokrm, ani plodiny, které bychom mohli sklízet. Naopak, rehek zahradní je vítaným pomocníkem na zahradě, kde pomáhá regulovat populace škůdců. Jeho přítomnost je tak pro nás mnohem užitečnější, než kdyby se ocitl na našem talíři.

Léčivé účinky

Rehek zahradní není rostlina, ale pták. Ačkoliv je rehek zahradní krásný pták a jeho zpěv je velmi příjemný, nemá žádné léčivé účinky. V lidové tradici se s ním nespojují žádné léčitelské praktiky ani pověry. Je důležité si uvědomit, že ne všechny přírodní úkazy mají magické nebo léčivé vlastnosti. Rehek zahradní je chráněný druh a jeho pozorování v přírodě nám přináší radost a obohacuje náš život.

Publikováno: 20. 11. 2024

Kategorie: zahrada